Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ko darīt 6. oktobrī? Par ko vēlēt? Par ko nevēlēt?

Ivars Cinkuss – intervija

Laikraksts Latvietis Nr. 518, 2018. g. 6. okt.
Ivars Cinkuss -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Cinkuss_Ivars

Ivars Cinkuss.

Ilze Nāgela: Vēlēšanas jau klāt un pilnīgi skaidrs, ka tajās ir jāpiedalās! Vai varu Tevi lūgt dalīties ar savu viedokli? Daudzi Tavi draugi un talanta cienītāji Austrālijā ir mazliet apmulsuši, ko darīt? Par ko vēlēt?

Ivars Cinkuss: Jā, nu tā ir, ir grūti, dzīvojot ārpus Latvijas; pat Latvijā ir daudzi, kas ir apjukuši, kur nu vēl dzīvojot ārpus Latvijas un neredzot to politisko virtuvi.

IN: Vai esi sekojis partiju kampaņām un pirmsvēlēšanu solījumiem?

IC: Es esmu politiski aktīvs cilvēks, vienmēr sekoju līdz un klausos politiskās diskusijas iespēju robežās, tā kā man tā bilde ir diezgan klāra – kas ir kas.

IN: Varbūt sāksim ar to, no kā vēlētājiem būtu jāuzmanās?

IC: Šobrīd situācija ir tāda – skaidrs, ka nedrīkst balsot par partijām, kuras Latviju var novest atpakaļ uz austrumu ceļa. Ir jābalso tikai par tādām, kuras stingri domā par eiropeiskām vērtībām, un mēs esam Eiropas sastāvdaļa. Līdz ar to, ļoti bīstami būtu balsot par Saskaņu, par Latvijas krievu savienību nemaz nerunājot, bet es nedomāju, ka kāds par to balsos, jo tā ir ļoti margināla organizācija. Bet katrā ziņā noteikti vajag izvairīties no Saskaņas un no sociāldemokrātiem – tās apvienības, kas ir trīs partiju apvienība. Saskaņa ir tikai tādā eiropeiskā sociāldemokrātu ādā, bet pilnīgi skaidrs, ka patiesībā vienmēr bija un ir Kremļa projekts. Un ja Saskaņa tiktu koalīcijā ar Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), tad skaidrs, ka mēs būtu Krievijas ietekmes zonā.

Zaļo un Zemnieku savienība ir ļoti bīstama, jo, pirmkārt, viņi ir bijuši visu laiku pie varas, un tā ir tāda sapuvusi partija; bīstami par to balsot. Un atkal – neuzķerties uz brīnišķīgo nosaukumu Zaļo un Zemnieku savienība; tā nav Ulmaņa partija, tā ir Lemberga partija.

Vēl viena bīstama lieta, uz ko nevajadzētu uzķerties, – uz pilnīgiem populistiem, kāds piemēram ir Artuss Kaimiņš KPV LV. Pirms viņš iekļāvās politikā, viņš bija Nacionālā teātra aktieris; viņš ir cilvēks, kas nāk ar „Visu nost! Visu sagraut un sākt no nulles!“ Viņam vienīgais domājošais cilvēks, bet kas ir bīstami, diemžēl, ir Atis Zakatistovs. Piemēram, ja šī partija nāktu pie varas, viņš grib likvidēt Kultūras ministriju. Es pateikšu kāpēc – Artuss Kaimiņš ir kliedzošā izkārtne, bet visas smadzenes ir Atis Zakatistovs. Tā kā arī viņi ir ļoti bīstami.

IN: Un Latvieši Nacionālisti?

IC: Latviešu Nacionālisti – uz to nedrīkst uzķerties; arī margināla partija un absolūti populisti, kam nav nekādas sajēgas vispār par pasauli... viņi arī ir pret Eiropu, visu tik latviešiem pašiem darīt... bīstami.Es aicinu neuzķerties uz nosaukumu Latviešu Nacionālisti, jo viņiem būtībā nav nekāda sakara ar latviešu nacionālistiem; tā ir partija, kas ir pilnīgi pret visu – izstāties no NATO... utt.

IN: Ivar, bet par ko Tu ieteiktu balsot?

IC: Manā galvā ir izkristalizējušās četras partijas, kuras atbilst maniem priekšstatiem par lietu kārtību un par to, kā Latvijai ir jāattīstās, un trīs no tām ir jaunas. Jaunā Vienotība nav jauna, bet ļoti nomainījušies cilvēki tajā. Jaunā Vienotība ir viena no tām, kura pārstāv pilnīgi Latvijas vietu Eiropā un liberālās vērtības. Jaunā Vienotība ir viena no trijām partijām, kuras arī atbalsta partnerattiecību likuma pieņemšanu; tas nozīmē – kas nav laulībā, bet tomēr gadiem ilgi dzīvo kopā. Ja cilvēki gadiem dzīvojuši kopā un viens nomirst, tad otram nav nekādu juridisku tiesību ne uz kopīgu īpašumu utt. Pretinieki mēģina to pagriezt, ka tas ir tikai geju likums, bet nekā tamlīdzīga. Šis likums regulē partneru attiecības kā tādas – vienalga vai starp vīrieti un sievieti, vai viena dzimuma cilvēkiem. Tas man ir ļoti svarīgi, un es personīgi uzskatu, ka šāds likums ir nepieciešams, jo es zinu no personīgās pieredzes, no sev tuviem cilvēkiem, kuri ir cietuši no tā, ka šāda likuma nav.

IN: Kas ir partija Attīstībai/Par?

IC: Partija Attīstībai/Par! faktiski ir izveidojusies no divām apvienībām: pirms astoņiem gadiem Repše ar Juri Pūci izveidoja tādu Latvijas attīstībai partiju, un šai partijā iekšā ir daudz laba intelekta, bet brīžiem tāda aizdomīga naudas izcelsme. Kustība Par izveidojās pirms kāda gada; tie ir ļoti gudri cilvēki – jauni, ar ļoti labu izglītību, ar ļoti skaidru skatu uz dzīvi, un šīs partijas vienkārši apvienojās, un tāpēc ir – Attīstībai/Par, bet kopā viņi veido ļoti nopietnu, intelektuāli politisku spēku. Un arī ir pilnīgi skaidrs, ka ar viņiem Latvija nenoies pa burbuli ne ekonomiski, ne filozofiski, ne politiski.

Līdzīgas vērtības pārstāv arī Jaunā konservatīvā partija, tā sauktā Bordāna partija. Viņi arī ir par tādu pilnīgi skaidru eiropeisku ceļu, bet viņi ir pret šo partnerattiecību likumu, un tāpēc es personīgi par viņiem nebalsotu, bet, ja cilvēki ir konservatīvi un arī ir pret partnerattiecību likumu, tad noteikti Jaunā konservatīvā partija ir laba izvēle.

Un ceturtais – Latvijas Reģionu Apvienība ir tāda, kurā ir pilnīgi sakarīgi cilvēki, un kā jau liecina pats nosaukums, viņiem ir laba pārstāvniecība visā Latvijā. Šī partija ir alternatīva Zaļo un Zemnieku savienībai, kura jau 25 gadus sēž Saeimā un vienkārši barojas no cilvēku naudas. ZZS visu laiku un visādos veidos ir bijuši pie varas.

IN: Un tātad?

IC: Tātad, ja šis četras partijas: Latvijas Reģionu apvienība, Jaunā konservatīvā partija, Attīstībai/Par! un Jaunā Vienotība kopā varētu izveidot koalīciju, tad Latvija būtu ļoti drošās un labās rokās uz četriem gadiem, un nekas nenovirzītu mūs no kursa uz rietumiem nevis uz austrumiem.

IN: Kāds ir Tavs aicinājums?

IC: Es aicinātu arī neuzrauties uz tradicionālo Nacionālo apvienību „Visu Latvijai“ – „Tēvzemei un Brīvībai“; arī šie cilvēki ir bijuši pie varas ārkārtīgi ilgus gadus un vadījuši tieslietu ministriju. Ne tikai tieslietu, bet tā ir viņu pārraudzībā bijusi visus šos gadus, un viņi tādus mēslus ir savārījuši ar maksātnespējas administratoriem, barojušies no pilnīgi netīras naudas. Viņi ir balsojuši ļoti bieži Saeimā vienoti kopā ar Saskaņu... tātad, uz vārda nacionāls un latvisks es aicinu neuzrauties, jo katrs jau var pielikt klāt kādu nacionālu saukli, bet apakšā tam nav nekāda sakara ar nacionālismu.

Par Nacionālo apvienību man, protams, vienīgais ir ļoti žēl, jo es gribētu, lai Dace Melbārde paliek par kultūras ministri. Dace Melbārde ir tas pozitīvais piemērs no šīs apvienības.

Manuprāt, ir pilnīgi pienācis laiks iedot gaismu jauniem cilvēkiem, pilnīgi jauniem cilvēkiem, lai ZZS un Nacionālie iet opozīcijā un strādā no opozīcijas, jo, protams, ka viņi iekšā tiks, bet jautājums ir, cik liels pretspars būs no jaunajiem un tas ir ļoti izšķiroši.

IN: Un pavisam īsi?

IC: Īsumā – gaismu jaunajiem un nevajag uzrauties uz vārda nacionāls. Par pārējām partijām es vispār nerunāju, jo tās ir marginālas un nenozīmē absolūti neko.

Ir jāmainās, un vienu vajag saprast visiem cilvēkiem, ka šobrīd pie varas visus šos gadus ir cilvēki, kas bijuši pie varas arī padomju laikā – tie, kas bija izsitušies padomju laikā, padomju ēras norietā, un viņi ir vadījuši Latvijas valsti, un līdz ar to Latvijas valstij ekonomiski iet tā, kā iet; politiski iet tā, kā iet; daudz sašķeltības un ko dara Saskaņa un Nacionālā apvienība kopīgi, katrs graužot no savas puses, bet īstenībā barojot vienas un tās pašas dzirnavas, jo nacionālā sašķeltība Latvijā ir šobrīd lielāka nekā pirms gadiem, pilnīgi noteikti. Un šāda sašķeltība ir vajadzīga vienīgi Krievijai, ko viņi dara globāli arī Eiropā un Amerikā; tā, ka ļoti, ļoti jāuzmanās no baltajiem jēriņiem.

IN: Paldies Tev! ■Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com