Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Līgošana Melburnas Latviešu ciemā

Melburnas Latviešu biedrības organizētais Jāņu sarīkojums

Laikraksts Latvietis Nr. 548, 2019. g. 5. jūlijā
Daila Piksone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jāņubērni dzied. FOTO Daila Piksone.

Jāņu māte Iveta un Jāņu tēvs Jānis.

MLB

Līgo, līgo... Melburnā Jāņi tika ielīgoti 21. jūnijā Melburnas Latviešu ciemā. Melburnas Latviešu biedrības (MLB) organizētajā sarīkojumā piedalījās jāņabērni gan no Latviešu ciema, gan no maliņu maliņām. Mūs sagaidīja Jāņu māte – Iveta Laine un Jāņu tēvs – Jānis Saltups, kopā ar MLB valdes locekļiem un Latviešu ciema darbiniekiem.

Sarīkojuma gaitā dziedājām Jāņu dziesmas, bija pat apdziedāšanās, kurā meitas jautri apdziedāja puišus un puiši – meitas.

Iveta pastāstīja par to, kādas tradīcijas ir pieņemtas Jāņos. Viena no svarīgākajām ir dziedāšana. Tā ir sena Jāņu svinēšanas tradīcija un saistīta ar auglības veicināšanu un nelaimju novēršanu. Zemkopjiem, kādi bija senie latvieši,un vēl šodien ir, ļoti svarīgi, lai druvas un pļavas vējā līgotos, jo ja labība nav padevusies, tad tas iespaidos visu nākamo gadu.

Vēl Iveta pastāstīja, ka jau no seniem laikiem jāņuzāles ir ļoti svarīgas Jāņos. Tiek pušķotas telpas un tiek vīti vainagi. Vainagi, bija svarīgi, jo tie simbolizēja sauli. Pašu vainagu vīšanai izmantoja dažādus ziedus. Senie latvieši ticēja, ka vainags pasargā no nelaimēm un slimībām, atvaira skauģus un nelabvēļus. Parasti puišiem lika galvā ozolu vainagus. Iveta tad aicināja uzlikt ozolu vainagu Ciema Jānim Berkānam.

Mūs visus ar muzikālu priekšnesumu iepriecināja pianiste Natālija Daugaviete un flautiste Līvija Judge. Viņas arī spēlēja pavadījumu visam jāņudziesmām. Dzejoļus par Jāņu svinēšanu deklamēja Anna Švalbe un Viktors Bendrups. Viktors deklamēja paša sacerētu dzejoli.

Iveta jāņubērniem pastāstīja arī dažus Jāņu ticējumus. Pieminēšu dažus: Jāņu rītā jāiet mazgāt seju rasā, lai visu gadu būtu skaistums; Jāņu nakti nedrīkst gulēt, jo tad visu vasaru būs jāguļ, un tad visu vasaru arī odi kodīs.

Tad vēl viens interesants ticējums, ka Līgo vakarā jārunā ar kaimiņienēm, tad visu gadu nebūs jāstrīdas. Cik jauki! Pēdējais ticējums visus uzjautrināja: Jāņu naktī debess atveroties. Kas to redz, tam visas vēlēšanās piepildās.

Iveta vēlēja visiem veiksmi, skatoties debesīs un gaidot tās atveroties.

Sarīkojuma noslēgumā bija loterija, kurā daži jāņubērni bija laimīgāki, kā citi, bet visi bijām pavadījuši jauku pēcpusdienu.

Iveta pateicās Latviešu ciema vadībai par palīdzību un sadarbību noorganizēt sarīkojumu, Annai Švalbei par gardo Jāņu sieru, māksliniekiem par uzstāšanos un visiem jāņubērniem par piedalīšanos.

Nu ar Dievu, Jāņa diena,
Nu mēs tevi pavadām;
Nāc atkal citu gadu,
Tad mēs tevi gaidīsim.

Gaidīsim atkal tautiešus uz MLB nākamo sarīkojumu 31. augustā, plkst. 15.00, Melburnas Latviešu namā uz MLB 70 darba gadu jubileju.

Daila Piksone
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com