Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ukraiņu Višivanka ne tikai Rīgā

Ir lietas, kas tautiešus vieno

Laikraksts Latvietis Nr. 461, 2017. g. 30. maijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zibakcija Krimas tatāru deportāciju atcerei. FOTO Aina Gailīte.

Gājiens uz Brīvības pieminekli. FOTO Aina Gailīte.

Kopbilde pie Tarasa Ševčenko pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

Ukraiņi visā pasaulē ir pieņēmuši samērā jauno tradīciju – maija mēneša trešajā ceturtdienā uzvilkt tautastērpa blūzi vai kreklu un satikties, kur nu kurā pilsētā vai valstī. Šo dienu sauc par Višivankas dienu, un tie ir svētki, kuros katrs cenšas smaidīt gaišu smaidu.

Višivanka nozīmē izšuvums, un ak, cik tie blūzēm un krekliem ir dažādi, ne tikai krāsās, bet arī balts uz balta. Ja jau latviešiem ir daudz dažādu tautastērpu, tad milzīgās Ukrainas novados to ir daudz vairāk.

Ceturtdien, 18. maijā, Latvijas ukraiņi, mazliet attālinot savus politiskos uzskatus, cik nu tas ir iespējams, pulcējās pie Operas strūklakas.

Mazs pulciņš, kuri nav kremļa pielūdzēji, bet ir savas Ukrainas patrioti sastājās Brīvības pieminekļa laukuma malā uz iepriekš izziņoto zibakciju, kas bija veltīta „Krimas tatāru masu deportācijas 73. gadadienai, kad uz Vidusāziju tika izsūtīti teju visi Krimas pussalas tatāri, 18.05.1944.” Viņus atbalstīja arī daži latvieši, kā parasti.

Tad visi Operas skvērā nemitīgi fotografējās mazākās un lielākās grupiņās, arī Ukrainas Vēstniecības Latvijā darbinieki, līdz kamēr pienāca laiks sastāties karogotam gājienam, lai dotos nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa un nodziedāt abu valstu himnas, un tad, protams, visi kopā pozēja lielai, lielai ģimenes bildei. Ukraiņi ļoti izjusti dzied savu himnu un arī Latvijas himnu dzied no sirds.

Sekojot policistiem, visi, karogiem plīvojot un ik pa laikam dziedot kādu ukraiņu dziesmu, devās pa Raiņa bulvāra ietvi uz Kronvalda parku pie dižā dzejnieka Tarasa Ševčenko pieminekļa. Tur tāpat ziedu nolikšana, karogu godasardze un piedevām, pirms pāris gadiem daudzu rokdarbnieču izšūtā nacionālā garā dvieļa godināšana. Arī pats Ševčenko bija saposts višivankā.

Vēstniecības sekretāre pasniedza dažas apbalvojuma medaļas par nacionālo tradīciju kopšanu un saglabāšanu. Dažas dziesmas un atkal ģimenes bildes; jā, piedalījās daudz mazu bērnu, labi audzinātu.

Ļoti jauka un skaista tradīcija, latvieši gan varēja vairāk pievērst pasākumam uzmanību. Slava Ukrainai!

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com