Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Simts raksti tiem, kas meklē gaismu“

Ritas Grendzes instalācija

Laikraksts Latvietis Nr. 461, 2017. g. 30. maijā
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ritas Grendzes instalācija „Simts raksti tiem, kas meklē gaismu”. FOTO Aina Gailīte.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāvā mākslinieces Ritas Grendzes instalācija „Simts raksti tiem, kas meklē gaismu”; izstāde apskatāma līdz 20. augustam bibliotēkas darba laikā. Ieeja bez maksas.

Ritas Grendzes mākslas instalācija simts raksti tiem, kas meklē gaismu īpašā veidā atspoguļo kultūras mantojumu, ko māksliniece guvusi, trimdas gados uzaugot Amerikas Savienotajās Valstīs.

R. Grendzes vizuālā valoda ir bagāta. Savā konceptuālajā daiļradē viņa apvieno pēc blīvuma, izskata un dabas dažādus un savstarpēji atšķirīgus izejmateriālus – piemēram, metālu, papīru, audumu un citus. Tiesa, mākslinieces darbos tie sadzīvo ļoti saderīgi un veido stabilas un patstāvīgas kompozīcijas, ietverot vienlaikus kā dziļi emocionālus un poētisku, tā pragmatiskus vēstījumus.

Šajā izstādē, kas radīta Latvijā, Cēsīs, kā galvenais materiāls un avots izmantotas 100 latviešu grāmatas. Simboliski viena grāmata veltīta katram Latvijas pastāvēšanas gadam. Pievēršoties arī tautiskiem simboliem un to nozīmei latviešu kultūrā, R. Grendzes mākslas instalācijā aktuāli būs latviskiem galdautiem raksturīgie dreļļu rakstu zīmējumi, kas sasaucas arī ar izstādes norises vietas – LNB – melnā marmora grīdas ornamentu. Māksliniece uzsver vizuālo saspēli starp drukāto tekstu, zīmētiem rakstiem un papīrā izgrieztiem logiem.

„Ja dreļļu rakstos ieskauto galdauti vai dvieļu krāsu palete atgādina Latvijas bērnu mežus, tad drukātie raksti norāda uz netaustāmo valodas un folkloras ietekmi savā estētikā. Es vēlos veicināt sarunu starp pieredzēto un esošo, ar vislielāko cieņu pret tām paaudzēm, kas uzturējuši latvisko identitāti gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Ceru, ka šī izstāde stiprinās tiltu starp Latvijā un ārpus Latvijas dzīvojošiem latviešiem,“ stāsta R. Grendze.

Rita Grendze ir studējusi tekstilmākslu, iegūstot bakalaura grādu Klīvlendas Mākslas institūtā (Cleveland Institute of Art, USA), ASV. Viņa piedalās izstādēs kopš 1989. gada. 1994. gadā R. Grendze saņēmusi Fulbraita stipendiju Latvijā, lai turpinātu iesāktos pētījumus par latviešu ornamentiem, akcentējot tautiskus izšuvumus. Viņas darbi ir iekļauti gan privātkolekcijās, gan dažādu iestāžu kolekcijās (tostarp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja lietišķās mākslas nodaļas un ASV vēstniecības Latvijā „Art in Embassies“ kolekcijās).

Plašāk par Ritu Grendzi: www.ritagrendze.com

Izstādi atbalsta Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonds un nozare Latviešu fonds, ASV vēstniecības Latvijā Mazo grantu programma, Pasaules Latviešu centrs, Hotel Bergs un Ramirent. ■Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com