Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Adelaidē diena latviskai izglītībai

Vecmāmiņas perspektīvs

Laikraksts Latvietis Nr. 483, 2017. g. 11. nov.
Rudīte Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Bagātais grāmatu galds. FOTO Ļena Rumpe.

Klausos skolas pārzines stāstījumā. FOTO Ļena Rumpe.

Bērni, ciemiņi un jaunās ģimenes iet rotaļās. FOTO Ļena Rumpe.

Spēļu grupas vadītāja Dace Freija. FOTO Ļena Rumpe.

Klausos spēļu grupu vadītāju stāstījumā par viņu grupām. FOTO Ļena Rumpe.

4. novembris sagādāja skaistu, saulainu pavasara dienu Adelaidē, un Latviešu namā Tālava un tiešos kaimiņos Adelaides Latviešu biedrības ēkā bija lielāka rosība nekā parasti sestdienas rītos. Ierados namā, atsaucoties uz Adelaides Latviešu skolas un LAAJ aicinājumu piedalīties skolas Atvērto durvju dienā un seminārā Austrālijas un Jaunzēlandes latviešu spēļu grupu vadītājiem un palīgiem. Neesmu pedagoģe, bet mūsu ģimene ir ilggadīgi saista ar skolu, un man interesē, kā klases darbojās šodien; tomēr, kas man īsti pievilka, – bija spēļu grupas seminārs. To apmeklēju kā vecmāmiņa, jo nākamgad mazmeitiņa pievienosies spēļu grupas saimei.

Reģistrācijas laikā sapratu, ka dalībnieki pārsvarā no Adelaides, bet bija īpašs prieks iepazīties ar dalībniecēm no Pertas, Melburnas un pat Latvijas. Semināru atklāja LAAJ skolu nozares vadītāja Ļena Rumpe. No Ļenas ievadvārdiem un izdalītās programmas un materiāliem sapratu, ka seminārs bija profesionāli noorganizēts un solījās būt ļoti informatīvs. Sekoja īsa ekskursija pa skolu ALS pārzines Ivetas Leitases vadībā, un tad piedalījāmies atklātā nodarbībā spēļu grupā, ko vadīja Dace Freija.

Dace, kopā ar Mārīti Rumpi, katru sestdienu rūpīgi sagādā bērniņiem burvīgas nodarbības par bērniņiem īpašām tēmām. Tajās ir iesaistītas kopīgas dziesmiņas, rotaļas un pasakas, bet ir arī atlicināts laiks, kad bērni var paši savā nodabā baudīt dažādas spēļu mantas un ierīces, kuras atrodas spēļu grupas mītnē vai blakus dārzā. Varēju novērot, kā bērni un vecāki ar prieku iesaistījās nodarbībās, kuras pamatā bija latviešu valodā. Šajās dienās spēļu grupā reti būs bērniņš, kurš tekoši runā latviski, jo lielākai daļai būs tikai viens no vecākiem, kas runā latviski. Tomēr varēju manīt, ka bērni saprata, kas notiek un kas darāms. Domāju, ka Daces un Mārītes entuziasms palīdzēja šo panākt, tajā pat laikā, radot rītam ļoti sirsnīgu un jauku noskaņu.

Semināra dalībniekiem programma turpinājās biedrības zālē, kur dalībnieki dalījās ar informāciju par savām spēļu grupām un pārrunāja spēļu grupas mērķus un darbību. Jāpiemin, ka seminārā piedalījās arī vairāki latviešu skolas skolotāji, un viņu līdzdalība bija ļoti vērtīga.

Bija ļoti interesanti noklausīties par bērnudārziem Latvijā. Ļena Rumpe pastastīja par dažādiem resursiem spēļu grupām, un zālē bija izstādītas vairākas grāmatas, CD un citi resursi no Latvijas.

Adelaides Latviešu biedrība jau no paša rīta bija sarūpējusi kafiju, tēju un cepumus un tad vēl gardu sēņu zupu pusdienās. Liels paldies valdes loceklēm Ilzei Radziņai un Inārai Kalniņai. Diemžēl man bija tad jādodas prom un nokavēju diskusiju Izaudzis no spēļu grupas, ko tālāk? un informāciju par Līgas Gēmutes programmu Kas ir kas/Kam ir kas?

Atstāju semināru labā un pozitīvā omā, secinot, ka Adelaides Latviešu skolā skolotāju līmenis nav ar gadiem zaudējis savu nopietno un profesionālo pieeju skolas darbībai. Šodien liela daļa skolotāju ir dzimuši un uzauguši Latvijā, un viņu valodas līmenis ir attiecīgi ļoti labs. Liekas, ka skolotājiem ir tagad jāmāca latviešu valoda kā svešvaloda, jo bērnu latviešu valodas līmenis gadu tecējumā ir krasi mainījies. Bet sapratu, ka skolotāji lieto modernu metodiku un aktīvi cenšas pielāgoties šodienas apstākļiem. Spēļu grupas un skolas darbs ir tik ļoti apsveicams. Esmu pārliecināta, ka bērniņi, kuri apmeklē Adelaides latviešu spēļu grupu un konsekventi arī viņu vecāki, daudz ko var iegūt, pateicoties vadības un darbinieku lielajam, nemitīgajam darbam, kas vēl pie tam ir veikts ar prieku un smaidu. Jūsu pūles ir patiešām svētīgas. Pateicos par iespēju piedalīties seminārā.

Rudīte Bērziņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com