Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atklāj objektu „Divi Raiņi“ pie „Gaismas pils“

Dzejas dienu piemineklis

Laikraksts Latvietis Nr. 516, 2018. g. 23. sept.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Divi Raiņi“. FOTO Aina Gailīte.

„Jānis Rainis, galvā spainis...“ FOTO Aina Gailīte.

Četri Raiņi. FOTO Aina Gailīte.

Tēlnieks Aigars Bikše sēž Raiņa klēpī. FOTO Aina Gailīte.

Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī, pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas tika svinīgi un ļoti atraktīvi atklāts tēlnieka, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora, Aigara Bikšes autordarbs – vides objekts Divi Raiņi. Pavasarī*, kad notika minētā objekta maketa novietošanas vietas izvēles akceptēšana, tad vairāki speciālisti ļoti stīvējās par katru leņķa centimetru. Tagad Divi Raiņi basām kājām sēž katrs savā sola galā (vēl tik jāpagaida, kad sadīgs zāle) un ar interesi nolūkojas apkārtnes dzīvajā kustībā un katrā sarunu biedrā, kurš piesēžas blakus uz sola mazajam Rainim (pie lielā Raiņa var tik stāvēt kājās).

Atklāšanas pasākums bija veidots ļoti oriģināli, izmantojot skolas laiku pantiņu... Jānis Rainis, galvā spainis... Abas bronzas figūras bija nosegtas ar spilgti ziliem pārvalkiem (gluži kā tēlnieka uzvalks), un kā auduma enkuri tika izmantoti skārda spaiņi ar grāmatu smagumu (tak jau saistība ar bibliotēku). Lietus gadījumam uzceltā stikla telts ar spoguļu stabiem, uz katra uzraksts Mākslai vajag telpu, bija caurredzama, un spoguļos bija redzama visa apkārtne. Plašo interesentu pulku uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, mākslas darba sponsori – mākslas kolekcionārs un mecenāts Jānis Zuzāns, Skonto būve priekšsēdētājs Guntis Rāvis un tēlnieks Aigars Bikše. Liela loma tika atvēlēta skārda spaiņiem, tie tika izmantoti kā sitamie instrumenti, bet pēc oficiālajām uzrunām atklājās pārsteigums – uz sola, pie mazā Raiņa bija sasēduši četri vīri tumšos uzvalkos un basām kājām ar spaini galvā, un bundzinieki arī šos spaiņus izmantoja kā bungas. Viss atrisinājās ātri: spaiņi tika noņemti, un četri Raiņi izņēma ausu aizbāžņus... visi četri sirmgalvji uzsāka savu priekšnesumu, ļoti interesantu iestudējumu ar vingrošanas elementiem, kura noslēgumā tika noņemti zilie pārklāji un, aplausiem skanot, Divi Raiņi tika atklāti.

Pēc oficiālās fotografēšanās notika bezgalīga dzejnieka cienītāju iemūžināšana visa sola garumā, TV intervijas un filmēšanas. Visa atklāšanas programma bija ļoti pārdomāta līdz pat ziedu pušķa krāsas saskaņošanai ar tēlnieka uzvalku, visi knifiņi bija neuzbāzīgi, bet ļoti paliekoši atmiņā, piemēram, grāmatas smagumam spaiņos.

Man radās tomēr neizpratne un rūgtums par vienu lietu – celiņa malā, kā jau pie pieminekļiem, uzstādītajā informācijas plāksnē ir teksts: „Divi Raiņi. Autors Aigars Bikše, 2018. Mākslas darbs tapis ar fonda „Mākslai vajag telpu“, Zuzānu ģimenes un Gunta Rāvja atbalstu.“ Kur ir arhitektes vārds? Kur ir metāllējēja vārds? Un par Raini ne vārda!

Fotografēties ar mazo Raini (1 metrs) ir ļoti interesanti, ar katru sarunas biedru dzejnieka attieksme mainās (varbūt tas tā ir tikai foto), bet ar lielo Raini (3 metri) viss ir vienkārši.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“

* LL460; http://www.laikraksts.com/raksti/7197Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com