Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Adelaides Latviešu skolai ir „Patriotiskais gads“

Atskats uz notikumi

Laikraksts Latvietis Nr. 517, 2018. g. 28. sept.
Iveta Leitase -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AdelaidesSkola

Adelaides Latviešu skola. FOTO Adelaides Latviešu skola.

Adelaides Latviešu skola. FOTO Adelaides Latviešu skola.

LVA_IZM

Skolas sarīkojums ir tāds kā atskaites punkts, kur mēs parādam visai latviešu sabiedrībai, kas šogad paveikts. Sarīkojums tuvojas, palikušas tikai dažas dienas, un ir laiks atskatīties, ko tad mēs esam tādu paveikuši.

2018. gads Adelaides skolā ir Patriotiskais. Mums likās, ka tas ir svarīgs temats, un šī gada pieredze rāda, ka, lai arī to mācīt nav viegli, tas ir vērtīgi.

Mēs izvēlējāmies grāmatu Mana Latvija, un tā ir katram skolēnam kā šī gada mācību grāmata. Katra klase to izmanto savādāk, bet tas ir lielisks ceļvedis gan skolotājiem, gan skolēniem. Grāmatā ir skolēnu vecumam piemēroti gan stāsti, gan dzejoļi un skaisti attēli. Adelaides skola izpirka visu Zvaigzne ABC izdevniecību un, ja viņi nebūtu izlaiduši papildus metienu, mūsu skolēni būtu palikuši bez grāmatām.

6.-7. klases skolēni ar interesi lasīja stāstus par Latvijas karoga vēsturi un mācījās Māras Svīres dzejoli Mēs būsim tā… Sarkanbaltsarkano karogu viņi redz skolā katru dienu, bet es esmu pārliecināta, ka viņu attieksme pret karogu tagad ir citāda – nopietnāka.

Mācoties par Latvijas himnas vēsturi, izrādījās, ka bērni var ļoti skaisti nodziedāt himnu, bet uzrakstīt vārdus māk ne visi, un tā nu mūsu Dievs, svētī Latviju ir kļuvusi par valodas mācīšanas programmas sastāvdaļu.

Mazie, savukārt, mācījās caur viņu vecumam piemērotām lietām – zīmēja savus ģimenes ģerboņus, pētīja Latvijas pilsētu ģerboņus un tā pamazām nonāca līdz Latvijas ģerbonim. Un, re, arī Latvijas novadi ir apgūti.

Baltā galdauta svētkus svinēja katra klase; vienkārši, sirsnīgi un mīļi saklāja galdu un visi ap to pasēdēja. Pa to vidu apguvām arī vārdu krājumu un frāzes sarunām pie galda, bet tā jau ir skolotāju darīšana, kā salikt kopā patīkamo ar lietderīgo.

Tīmeklī var atrast daudz filmiņu gan par Latvijas ģerboni, karogu un Brīvības pieminekli. Bet mēs varētu arī vēlēties vairāk bērniem piemērotus materiālus. Piemēram, ir grūti atrast kaut ko par 14. jūnija notikumiem. Ja nu kāds grib uzsākt kādu video projektu, te ir ideja – vienkāršas, īsas filmiņas par grūti izstāstāmām tēmām bērniem.

Noteikti jāatzīmē, ka šogad skolā ir 5 vidusskolēni, kas atnāca uz ziemas skolu, iedvesmojušies no Annas Ziedares Vasaras vidusskolas. Lai pašiem būtu interesantāk, viņi nodibināja rokgrupu Tumšās Eglītes, ko vada Matīss Reinhards. Adelaides Kaķēniem aug jaunā maiņa!

Šogad skolā ir nācis klāt jaunums – Daila Mohr un Irēne Šulca māca bērniem koklēšanu. Pēc stundām, kad visi jau ir paguruši un tā kā gribētu braukt mājās, septiņi skolēni pulcējas, lai mācītos spēlēt kokli. Un kas to būtu domājis – skolas viskustīgākais puika, kuru nevar pielikt pie grāmatas, sēž ar kokli skolā un arī mājās to nelaižot ārā no rokām. Latvieša sirdij ir dažādas izpausmes, un, ja skola var dod dažādas iespējas, tas ļoti palīdz piesaistīt skolēnus un arī viņu ģimenes.

Otrs puika tā aizrāvās ar koklēšanu, ka viņa tēvs pat uztaisīja kokli; vienkārši tā – paņēma koku un uztaisīja kokli. Ko tu tam latvietim padarīsi, ko viņš grib, to taisa! Mums ir vēl ieinteresēti bērni, un, ja jums ir kokles, lūdzu, aizdodiet, tās nonāks jaunās un spēlēt gribošās rokās.

Bez mūsu Adelaides latviešu sabiedrības un arī Latvijas valdības atbalsta mums būtu grūti pastāvēt.

Latviešu Valodas Aģentūra atbalsta diasporas skolas gan ar materiāliem gan finansiāli. Šogad īpaši dāsni – Adelaides skola saņēma papildus finansējumu skolas darba praktiskai nodrošināšanai; piemēram, apdrošināšanas maksājumam un arī latvisku un patriotisku materiālu iegādei, skolas bibliotēkas grāmatu atjaunošanai, mēbelēm un aprīkojumam. Pateicoties šim atbalstam, pirmajā klasē tagad var skatīties video uz lielā ekrāna. Caur durvīm es dzirdu, kā bērni dzied līdzi Dzeguzītei. Paveru durvis un redzu, ka viņi skatās karaoke versiju un lasa līdzi. Nu lieliski, skolotājs atkal ir panācis savu – bērni lasa! Nez kā Endzelīns uz to skatītos, varbūt viņam labāk patiktos, ja bērni lasītu no grāmatas. Tā kā Endzelīna viedoklis nav zināms, tad Adelaides skolotāji paļaujas uz savām zināšanām un sajūtām.

Turpinot par skolotāju sajūtām, daudzi skolotāji nav profesionāļi, un viņiem ir vajadzīgs metodisks atbalsts. Te paldies jāsaka gan Dienvidaustrālijas valdībai, kura apmaksā skolotāju mācības, gan LAAJ, kura organizē skolotāju kursus Austrālijā, kā arī Latviešu valodas aģentūrai (LVA), kura katru gadu Latvijā organizē skolotāju apmācības. Šogad veseli pieci Adelaides skolas skolotāji piedalījās kursos Latvijā. LVA bija īpaši parūpējušies, lai no tālajām valstīm – ASV, Kanādas un Austrālijas piedalītos pēc iespējas vairāk skolotāju.

Mēs ar nepacietību gaidām arī Austrālijas skolotāju konferenci oktobra vidū Melburnā, kurā piedalīsies viešņa no Latvijas – pieredzējusī latviešu valodas skolotāja Dace Konopecka. Acs no malas dod pavisam citu redzējumu un iedvesmu uz augstākiem mērķiem. Līdzīga pieredze mums bija arī ar vieslektoriem no Latvijas janvāra beigās, kad tie viesojās Adelaidē pēc Annas Ziedares Vasaras vidusskolas. It kā jau likās, ko tad nu mēs paši nezinām, bet redzot to, kas notiek Latvijā, dod arī mums jaunus spārnus.

Ar nepacietību gaidām lielākos šī gada notikumus – 15. septembrī Adelaides skolas sarīkojums, kuru mēs veltījām Latvijas simts gadu jubilejai; pēc tam – 18. novembra svinības un tad jau klāt izlaidums 9. decembrī. Šī gada īpašais notikums decembra beigās – Austrālijas Latviešu 57. Kultūras dienas, kur skolas bērni piedalīsies deju koncertā, un skolas saime rīkos Ģimenes dienu.

Skolas darbību līdzfinansē Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas Valsts valodas politika un pārvalde.

Iveta Leitase,
Adelaides Latviešu skolas pārzine
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com