Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas bites Flandrijas magonēm –

Beļģijas pilsētā Zedelgemā atklāts piemineklis latviešu leģionāriem un brīvībai

Laikraksts Latvietis Nr. 519, 2018. g. 13. okt.
Inese Jansone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
OM

Latvijas Okupācijas muzejs

Piemineklis brīvībai Zedelgemā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Piemineklis brīvībai Zedelgemā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Pieminekļa brīvībai atklāšana Zedelgemā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Pieminekļa brīvībai atklāšana Zedelgemā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Pieminekļa brīvībai atklāšana Zedelgemā. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Pie pieminekļa no kreisās: Latvijas Okupācijas muzeja valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs, tēlnieks Kristaps Gulbis. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Pieminekļa brīvībai atklāšana Zedelgemā. Latvijas vēstniece Beļģijā Ilze Rūse un Daugavas vanadžu koris. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Latvijas Okupācijas muzeja un Zedelgemas pašvaldības iniciētais vides objekts Latvijas stāvstrops brīvībai, ko veidojis latviešu tēlnieks Kristaps Gulbis, ir pirmais piemineklis pilsētvidē ārpus Latvijas, kas veltīts latviešu karavīriem. Tas uzstādīts jaunā Zedelgemas pilsētas laukumā, kas nosaukts Brīvības vārdā, un atrodas dažus kilometrus no lielākās bijušās latviešu karagūstekņu nometnes. Tajā 1945./46. gada ziemā bija ieslodzīti 11 700 latviešu leģionāri. Par spīti nebrīvei, viņi nezaudēja ticību Latvijas valsts brīvībai.

Aptuveni 5 m augstā piemiņas zīme veidota kā nerūsējoša tērauda obelisks, kura galā atrodas bronzā atliets stropa atveidojums. Gan uz obeliska, gan stropa redzamas apzeltītas bites. Blakus piemineklim lasāma anotācija vairākās valodās par latviešu leģionāriem un viņu likteni. Latvijas stāvstropā tēlnieks Kristaps Gulbis ietvēris simbolisku ideju par bišu saimi kā tautu. Strops ir viņu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neuzbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, BRĪVĪBU.

22. septembrī, dienu pirms pieminekļa atklāšanas, uz Zedelgemu devās 19 cilvēku liela Latvijas Okupācijas muzeja delegācija. To sirsnīgi sagaidīja pilsētas rātsnamā ar iespaidīgu izstādi par latviešu karavīriem Zedelgemas kara gūstekņu nometnē. Savukārt muzejs bija sarūpējis simbolisku ciema kukuli – medus podu un lielu rupjmaizes klaipu no Lāču ceptuves.

Nākamās dienas priekšpusdienā svinīgajā pieminekļa atklāšanā pulcējās ap simts cilvēku. Uzrunas teica Zedelgemas pilsētas pārstāvji, Latvijas vēstniece Beļģijā Ilze Rūse, pieminekļa autors Kristaps Gulbis un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs. Viņš savā uzrunā norādīja, ka arī Zedelgemai un Flandrijai nav sveša okupācija, kara izraisīta vardarbība, posts un ciešanas. „Tas ir paliekošs piemineklis mūsu karavīriem, bet vēl vairāk – apliecinājums brīvībai un draudzībai, kas vieno mūsu un flāmu tautu kā neatsavināma cilvēktiesību pamatvērtība.“ Savu uzrunu Nollendrofs noslēdza ar aicinājumu: „Atklājot „Latvijas stāvstropu brīvībai“ šajā Latvijas simtgades gadā pieminēsim Latvijas himnu, ko mūsu karavīri dziedāja gūstā un ko mēs tagad atkal kopš 1991. gada dziedam brīvā valstī. „Dievs, svētī Latviju! God, zegene Vlaanderen! God bless us all in peace, in friendship, in freedom!““. Uzrunām sekoja tosti, laba vēlējumi un draudzības apliecinājumi.

Latvijas Okupācijas muzejs ir gandarīts, ka izdevies realizēt četrus gadus loloto ideju. Tas nebūtu bijis iespējams bez Zedelgemas pašvaldības iniciatīvas un 50 000 EUR lielā finanšu ieguldījuma, sedzot pusi no pieminekļa izmaksām. Otru pusi, kas jānodrošina Muzejam, vēl jāturpina vākt. Līdz šim no nepieciešamajiem 50 000 EUR ir saņemti 133 ziedojumi, kopsummā – 40 876 EUR. Muzejs ir pateicīgs esošajiem ziedotājiem un joprojām aicina pievienoties ziedotāju lokam, solot par ziedojumu lielumā vismaz 100 EUR vai ekvivalentu citā valūtā, dāvināt bronzā kaltu pieminekļa bites piespraudi. Ziedotāju vārdi un informācija par ziedošanas iespējām pieejama Muzeja tīmekļa vietnē www.okupacijasmuzejs.lv.

Inese Jansone,
Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko attiecību vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“

Ziedotāju vārdi

Līdz 26. septembrim saziedoti 41 419 EUR. Ziedojumu kopskaits 138; te ziedotāju vārdi:

A. un A. Grigulis, Aija Ebdene, Aija Sedlak, Aija un Jānis Stambulis, Aina Rozenbergs, Aina un Māris Kučers, Aivars Saulītis, Alberts Cinis, Aldis J. Birzulis, Anda Ozola, Andis Graudiņš, Andris un Biruta Sprūds, Anita un Graham Andersoni, Arnolds Spārniņš, Arnolds un Giseline Stigners, Arnolds Žubeckis, Artis Pabriks, Astra Kronīte, Astrīda Linde, Astrīda Medne, Ausma Zikmane, Baiba Rubesa, Beļģijas latv. ev. luter. draudze Briselē, Biruta Kelley, Brigita Pētersone, Dace Ķezbers, Daugavas Vanagi Latvijā, Daugavas Vanagu Adelaides nodaļa, Daugavas Vanagu ASV delegātu Sapulce, Denys Hendrik Helderweirt, Dr. Maksims Strunskis, DV apvienība Klīvlandē, DV ASV valde, DV Austrālijas valde, DV Hamiltonas nodaļas vanadzes Kanādā, DV Kanādas Valde, DV Kanberas nodaļa Austrālijā, DV Melburnas nodaļa, DV Pertas nodaļa Austrālijā, DV Sidnejas nodaļa, DV Toronto nodaļas vanadzes, Dzintra Bungs, Edgars Bērziņš, Edvīns Upītis, Egits Timermanis, Ēriks Krūmiņš, Gatis un Minjona Plūme, Genevieve Wittmann, George Bērziņš, Gerolds Luss-Lūsis, Ginta Vanaga, Gunārs Freimanis, Gunda Luss, Gunta Simsons, Hamiltonas DV vanadžu kopa Kanādā, Ieva Liepkaula un Modris Morozovs, Ieva un Joachim Suermann, Ilgmārs Lesītis, Ilma Celmiņš, Ilze Ozoliņa – Bērziņa, Imants Balodis, Ināra Kalniņš, Ināra un Valdis Graudiņi, Inese Erdmane, Inese Auziņa Smith, Inese Birzniece, Inese Drēziņa, Irēne un Paulis Lazda, Ivars Švānfelds, Janīna Začeste, Jāna Andersone, Jānis Kažociņš, Jānis Sīlis, Jānis un Anna Millers, Jānis un Ilga Priedkalns, Jānis un Inese Ronis, Jānis Zeltiņš, Juris Greste, Juris Sils, Juris un Margita Jakovici, Kārlis un Ināra Žubecki, Klāvs un Edīte Bērziņi, Kristīne Saulīte, Laima Dingley, Lija Andersone, Lilija Zīverts, Lilita Kelle, Līga Strazda, Līga un Wolfhart Schubach, Maija Sinka, Maija un Vilnis Strēlnieks, Michael un Kathy Marzano, Mirdza Eglīte, Mirdza Gratz, Pelēču ģimene, Pēteris Bumbieris, Pēteris Simsons, Raitis Ābelnieks, Rasma Cipule, Rihards Pētersons, Rita Drone, Rīgas Evanģēliskā draudze, Rota Otto, Sandra Sīpols Kronītis, Sarmīte Ēlerte, Selga V. Petersons, Sidnejas Latviešu biedrība, Silvija Rutenbergs, Simon Puriņš, Tālis Burkēvics, Uldis Kronītis, Undīne Pabriks-Bollow, Valda Zemesarājs, Valda Zemesarājs, Valda Zemesarājs, Valdis Bērziņš, Valdis Bērziņš, Valters Nollendorfs, Valters Nollendorfs un Aija Ebdene, Velta Purmale, Vija Zars, Visvaris un Ausma Ģiga, Vita Gaiķe, Vita Kristovska, Vitauts un Māra Beldavi, Vitālijs Bucens, Zigfrīds un Paulīne Zadvinski, Žanis Mediķis. ■



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com