Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


13. Saeimas vēlēšanas

Rezultāti un stāsti Austrālijā

Laikraksts Latvietis Nr. 519, 2018. g. 13. okt.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Vēlēšanu komisija Adelaidē. No kreisās: Skaidrīte Aguļēviča, Iveta Leitase, Mārīte Rumpe, Valdis Tomanis. FOTO Pēteris Strazds.

Balsu skaitīšana Adelaidē. No kreisās: Dace Freija, Mārīte Rumpe, Valdis Tomanis. FOTO Skaidrīte Aguļēviča.

Vēlēšanu komisija Melburnā. No kreisās: Mārtiņš Ozols, Arnis Vējiņš, Anita Vējiņa, Gita Pūpēde, Pēteris Saulītis, Anda Banikosa, Iveta Laine. FOTO Arnis Vējiņš.

No kreisās: Melburnas vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdis Pēteris Saulītis, LR goda konsuls Melburnā Jānis Dēliņš. FOTO Ilze Nāgela.

Natālija Neiburga. FOTO Ilze Nāgela.

Kārlis Kasparsons. FOTO Ilze Nāgela.

Pēteris Dārziņš nodod savu balsi. FOTO Jānis Roberts Dēliņš.

No kreisās: Anda Miglis, Ieva Kaina. FOTO Jānis Roberts Dēliņš.

Ārzemēs pavisam no 130 702 balsstiesīgajiem, vēlēšanās piedalījās 31 946; derīgās aploksnes bija 31 793, derīgās zīmes – 31 659.

Vēlētāju aktivitāte Austrālijā

Vēlēšanu iecirkņos Austrālijā nobalsojuši 878 balsstiesīgo; derīgas aploksnes bija 877 derīgas zīmes – 877.

Kāda bija vēlētāju aktivitāte? Kad ieradās pirmais balsotājs, kad pēdējais? Vai bija kādas lielākas vēlētāju grupas? Vai kāda no partijām bija īpaši populāra? Vai daudz bija atbalsta „+“, vai svītrojumu vēlēšanu lapiņās? Vai bija kāds interesants notikums, starpgadījums vēlēšanu dienā jūsu iecirknī? Cik lielas bija jūsu vēlēšanu komisijas, t.i., cik darbinieki bijāt? – Šie bija jautājumi, ko uzdevu vēlēšanas iecirkņu priekšsēžiem, kā arī vēlētājiem Melburnā. Pateicos par atsaucību visiem, kas palīdzēja šīs reportāžas veidošanā.

13. Saeimas vēlēšanu 1013. iecirknis Adelaidē

Adelaidē nobalsojuši – 211, derīgas aploksnes – 211, derīgas zīmes – 211.

Jaunā Vienotība – 109 derīgas zīmes/51,55%, Nacionālā apvienība „Visu Latvijia!“ – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK“ – 47 derīgas zīmes/22,27%, Attīstībai/Par! – 23 derīgas zīmes/10,90%, Jaunā konservatīvā partija – 21 derīga zīme/9,95%, Politiskā partiju KPV LV – 5 derīgas zīmes/2,37%, Zaļo un Zemnieku savienība – 3 derīgas zīmes/1,42%, Latviešu Nacionālisti – 2 derīgas zīmes/0,95% un Latvijas Reģionu Apvienība 1 derīga zīme/0,47%.

Skaidrīte Aguļēviča, 13. Saeimas vēlēšanu 1013. iecirkņa priekšsēde, stāsta:

Adelaides iecirknī viss noritēja ļoti mierīgi, vēlētāji sāka nākt uz mūsu iecirkni ap astoņiem no rīta, un man jāsaka, ka visas garās dienas laikā nebija nekādu sastrēgumu vai drūzmēšanās. Protams, ka par to man jāizsaka liela pateicība vēlēšanu komisijas darbiniekiem: Latvijas Republikas goda konsulam Valdim Tomanim, sekretārei Mārītei Rumpei un vēlēšanu komisijas loceklēm Dacei Freijai un Ivetai Leitasei. Piebildīšu, ka Iveta ir izpelnījusies vislielāko atzinību, jo viņai bija uzticēta balsu ievadīšana sistēmā, kas ir ļoti atbildīgs un piņķerīgs darbs. Pēdējie vēlētāji iecirknī ieradās plkst. 19.45.

Visumā ar rezultātiem esam ļoti apmierināti – 211 vēlētāji kopsummā, kas mazai Adelaidei ir liels cipars. Tas laikam parāda, ka adelaidiešiem rūp Latvijas nākotne.

Iepriecināja arī tas, ka starp vēlētājiem bija ļoti daudz jaunu cilvēku, kuri godam izpildīja savu pilsoņa pienākumu. Mūs pārsteidza arī šo jauno cilvēku zināšanas un izpratne Latvijas patreizējā politikā un vēlme ar savu nodotu balsi piedalīties Latvijas nākotnes veidošanā. Kas pats par sevi ir ļoti pozitīvs rādītājs. Paldies par atsaucību visiem vēlētājiem!

Atliek tikai cerēt, ka jauno deputātu solījumi priekšvēlēšanu laikā nepaliks tikai solījumu formā, bet pārtaps darbos, kuri izmainīs Latvijas nākotni.

13. Saeimas vēlēšanu 1011. iecirknis Melburnā

Melburnā nobalsojuši – 276, derīgas aploksnes – 275, derīgas zīmes – 275.

Nacionālā Apvienība „Visu Latvijai!“ – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK“ – 82 derīgas zīmes/29,82%, Attīstībai/Par! – 63 derīgas zīmes/22,91%, Jaunā Vienotība – 58 derīgas zīmes/21,09%, Jaunā konservatīvā partija – 31 derīga zīme/11,27%, Politiskā partiju KPV LV – 20 derīgas zīmes/7,2%, Zaļo un Zemnieku savienība – 8 derīgas zīmes/2,9%, Saskaņa sociāldemokrātiskā partija – 5 derīgas zīmes, 1,82%, „PROGRESĪVIE“ – 4 derīgas zīmes/1,45%, Latvijas Reģionu Apvienība un Latviešu Nacionālisti – katra pa 2 derīgām zīmēm/0,73%.

Pēteris Saulītis, 13. Saeimas vēlēšanu 1011. iecirkņa priekšsēdis, stāsta:

Līdz pulksten pusdiviem pēcpusdienā novēlējuši pāri par simts vēlētāju. Es nezinu, kā tas salīdzinās ar citiem gadiem, bet tas lielākais vairums vēlētāju ir gaidāms pēcpusdienā. Plkst. 7 no rīta bija tikai viens vēlētājs, starp plkst. 7 un 8 – četri, bet pēdējais – ap plkst. 19.45. Man ir grūti salīdzināt, bet noteikti līdz šim vēlētāju pārsvars nav bijis no vecākās paaudzes; vidējā un jaunākā paaudze ir daudz un labi reprezentēta. Ir tādi jaunieši, kas pirmo reizi vēlē; viņi saņēmuši savas pases, pateicoties mobilajai pasu darba stacijai, kas te bija 2014. gadā. Viņi interesējas, kā varēs atjaunot savas pases, jo nākamgad tām notecēs derīguma termiņš, un būdami toreiz mazgadīgi, tās dabūja tikai uz 5 gadiem; tas ir tāds interesants moments.

Pāris gadījumi ir bijuši, kur cilvēki ir gribējuši balsot ar identitātes karti. Procedūra ir, ka ar to var vēlēt, ja ir no Latvijas apstiprināta balsošanas zīme, ko izsniedz tikai Latvijā. Tur bija mazliet vilšanās, un vilšanās bija arī vienam kungam, kam viņa Latvijas pase bija palikusi Latvijā; viņam gan bija fotokopija no tās pases, bet, protams, tas arī nederēja.

Kad tuvosies nākamās vēlēšanas, būtu labi cilvēkiem jau savlaicīgi pārbaudīt savas pases, sagatavoties un it sevišķi varbūt tiem, kam nav plānota braukšana uz Latviju. Lai ņem to vērā tad, kad te ir mobilās pasu darba stacijas.

Papildinot informāciju, ko jau pārrunājam vēlēšanu dienā, Melburnā beigās kopā bija 275 vēlētāji. Vēlēšanas ir labi apmeklētas. Atmosfēra bija ļoti pozitīva, un daudz balsotāji uzkavējās kafejnīcā, kura bija īpaši atvērta šim pasākumam (parasti skolas brīvdienās kafejnīca nav atvērta, tātad ļoti novērtējam, ka Latviešu Namu brīvprātīgie nāca talkā).

Trīs populārākās partijas bija: Nacionālā Apvienība (82 derīgas zīmes/29,82%), Attīstībai/Par! – 63 derīgas zīmes/22,91% un Jaunā Vienotība – 58 derīgas zīmes/21,09%.

Par plus un svītrošanu runājot, apmēram 2/3 balsis bija bez pārmaiņām lapiņās. Lielākais vairums no balsīm, kur kāda maiņa bija iezīmēta, bija apdomāti, bet varēja arī skaidri redzēt vairākos papīros, ka balsotājs īsti neizprot šo balsošanas variāciju.

No vēlētāja personīgā viedokļa man šis vēlēšanas ir savādākas, jo līdz šim es nebiju bijis vēlēšanu komisijas loceklis, un ne tikai vēlēšanu komisijas loceklis, bet arī priekšsēdētājs, un nāk klāt cits intensitātes līmenis caur visiem priekšdarbiem. Bet skatoties vienkārši no vēlētāja viedokļa, ir grūti spriest līdz ar to, ka ir pārformējušās partijas un indivīdi, un formējušās jaunas partijas. Ar Latvijas vēlēšanām vienmēr ir bijis savādāk nekā Austrālijas, jo Austrālijā vienmēr ir bijušas divas galvenās partijas, un tad tās pārējās pienāk klāt. Latvijā vienmēr ir bijušas vairākas partijas; citus gadus man ir bijis iespaids, ka dažas partijas ir bijušas stiprākas un daudz mazu, bet šoreiz tāds izlīdzināts lauks, kurā ir vairākas partijas.

Personīgi man PBLA iniciatīva, lai piesaistītu vienu nesaistītu politologu, kas dotu savu analīzi, savu viedokli, bija ļoti vērtīga. Es esmu runājis ar cilvēkiem, kas ļoti daudz laika pavadīja, kuri ieinteresējās vēlēšanu procesā šajās vēlēšanās, un viņi bija spiesti meklēt, jo pa gabalu tas ir grūtāk nekā uz vietas Latvijā. Es pavadīju nupat pāris mēnešus Latvijā, un tur tā politika man bija mazliet skaidrāka, kad tā ir visapkārt dienas mēdijos, TV, avīzēs; tur vienkārši visu laiku dzirdi lietas, kas nav aktuāls šeit. Pa gabalu ir jāpiestrādā, un kopsavilkumā – jo vairāk informāciju cilvēkiem var sniegt, jo labāk; cilvēki no tās informācijas uzsūks to, kas viņiem ir vajadzīgs. Politika cilvēkiem arī interesē dažādos līmeņos un ar dažādu intensitāti; ir tādi, kas seko un interesējas un viņiem vajag daudz informāciju, tad tāds pārskats ir ļoti vērtīgs. Jo vairāk informācijas, jo labāk, bet tajā pat laikā, ja par daudz, tad var nogrimt visā tai lietā un var būt grūti visu sagremot.

Jānis Dēliņš, Latvijas Republikas goda konsuls Melburnā, 6.10.2018.:

Jā, šīs ir izšķirošas vēlēšanas, jo varbūt vairāki cilvēki ir neapmierināti ar to, kas ir noticis pēdējos gados Latvijā, un tagad ir jaunas partijas ar ļoti stipriem spēkiem, prominentām personām, kam ir lielas dotības, un mums ir jāskatās, kā pilsoņi izteiks savu vēlēšanos. Kas varbūt mazliet uztrauc, ka mēs esam tik daudzās partijās; ir daudz partijas, no kurām mēs varam izvēlēties. Visas partijas jau nespēs pārvarēt tos 5%, bet es pozitīvi skatos uz to, ka partijas varēs sastādīt koalīciju, ka tiksim galā ar to. Solījumi, ka viena vai otra partija neies kopā ar to vai citu, to redzēsim, kas izveidosies. Vienmēr pastāv tā iespēja, ka varētu notikt ārkārtas vēlēšanas. Gaidīsim, ko prezidents aicinās veidot valdību un tad redzēsim, kā Saeima un kā partijas tiks ar to galā.

Melburnā visu dienu nāk pilsoņi, arī daudz tādu cilvēku, kurus mēs parasti neredzam Latviešu namā, jaunas ģimenes, jaunie reģistrētie Latvijas pilsoņi. Pateicoties tam, ka pagājušo gad Austrālijā bija pasu mobilā darba stacija, jaunie pilsoņi varēja noformēt pases un tie arī šodien bija klāt. Pagājušo gad man bija viens Latvijas pilsonis, kas ierodoties noformēt Latvijas pasi, ievēroja, ka mūsu Namā ir daudz ļoti skaitu mākslas darbu; šodien viņš atgriezās, mēs varējām izstaigāt abus stāvus, apskatīt šos darbus, un viņš grib rakstīt par šiem māksliniekiem darbu savam universitātes grādam; īpaši viņu interesē Zilā ota (Red.: „Zilās Otas“ grupa, kuras locekļi bija Gunārs Jurjāns, Kārlis Mednis, Gunārs Saliņš un Leo Svīķers, kā arī Ojārs Bisenieks, Kārlis Trumpis un Erna Vilks).

Jā, interese par vēlēšanām ir. Es domāju, ka ļoti ietekmējusi ir Latvian Living in Australia lapa FaceBook portālā; tur ir bijusi diezgan liela diskusija par vēlēšanām, cilvēki izsakās. Šajās dienās ļoti daudz cilvēki smeļ informāciju tieši no sociālajiem tīkliem, bet mēs nevaram vienmēr paļauties, ka tā informācija ir pareiza, ko katrs cilvēks pauž, tas varbūt ir viņa personīgais viedoklis, bet tomēr varbūt tādēļ ir lielāka interese. Pēc vēlēšanu skaitļi rāda, ka šajās vēlēšanās Melburnā piedalījās 276 pilsoņi; 12. Saeimas vēlēšanas piedalījās – 309.

Vēlētāji Melburnā 6.10.2018.

Natālija Neiburga: Jā, man šķiet, ka tā interese ir kaut kā lielāka patreiz par tām balsošanām, jo rezultāti var rasties nopietni gan uz vienu, gan otru pusi un laikam cilvēki apzinās un mēģina balsot vairāk nekā parasti. Tikai žēl, ka tik daudziem nav atjaunotas pases, nepadomāja savlaicīgi, tas ir ļoti žēl. Es ceru, ka imperiālistiem nebūs tik labvēlīgi rezultāti kā viņi cer. Es abonēju žurnālu IR, Brīvo Latviju, Latvieti, kā arī nupat biju Latvijā, tā, ka es interesējos un zināms iespaids ir. Daudz jaunas partijas, piemēram PAR, daudz jaunu, feinu cilvēku, bet es apskatījos Rīgā viņu lapiņas, ko viņi sola – lielas algas un uz laukiem būvēs fabrikas... daudzi varbūt uzķersies uz to. Es nožēloju, ka, diemžēl, ir arī latvieši, kuri būtu ar mieri atbalstīt impēriju.

Kārlis Kasparsons: Man liekas, ka tas ir pareizi, jo iepriekš mēs ar kundzi esam vēlējuši par tiem, kas jau gadus un gadus ir bijuši valdībā; panākumi ir, bet mēs skatāmies uz jauno paaudzi, kas varbūt tos panākumus turpinās ar savām domām un idejām, un mūsu novērtējums bija apskatīties progresīvos un izlasot viņu programmu, mēs bijām ļoti pārsteigti – tik akurāti un tik pareizi uzrakstīt. Viņi droši vien netiks iekšā pirmo reizi, varbūt koalīcijā, bet tomēr viņiem būs iespēja iespaidot tos, ar kuriem viņi koalīcijā kopā. Mēs domājam par nākošām paaudzēm un mēs viņus arī atbalstām.

13. Saeimas vēlēšanu 1012. iecirknis Sidnejā

Sidneja nobalsojuši – 221, derīgas aploksnes – 221, derīgas zīmes – 221.

Jaunā Vienotība – 63 derīgas zīmes/28,51%,  Nacionālā Apvienība „Visu Latvijai!“ – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK“ – 56 derīgas zīmes/ 25,34%, Attīstībai/Par! – 40 derīgas zīmes/18,10%, Jaunā konservatīvā partija – 35/15,84%, Politiskā partiju KPV LV – derīgas zīmes 11/4,98%,„PROGRESĪVIE“ – 8 derīgas zīmes/3,62%, Zaļo un Zemnieku savienība – 4 derīgas zīmes/1,81%, Latviešu Nacionālisti – 3 derīgas zīmes/1,36% un Latvijas Reģionu Apvienība – 1 derīga zīme/0,45%.

13. Saeimas vēlēšanu 1069. iecirknis Pertā

Pertā nobalsojuši – 78, derīgas aploksnes – 78, derīgas zīmes – 78.

Nacionālā Apvienība „Visu Latvijai!“ – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK“ – 19 derīgas zīmes/24,36%, Attīstībai/Par! – 18 derīgas zīmes/23,08%, Jaunā Vienotība – 14 derīgas zīmes/17,95%, Jaunā konservatīvā partija – 13 derīgas zīmes/16,67%, Zaļo un Zemnieku savienība – 6 derīgas zīmes/7,69%, „Latvijas Krievu savienība“ – 2 derīgas zīmes/2,56%, Politiskā partiju KPV LV – 2 derīgas zīmes/2,56%, Saskaņa sociāldemokrātiskā partija – 2 derīgas zīmes/2,56%, „PROGRESĪVIE“ – 1 derīga zīme/1,28%, „LSDSP/KDS/GKL“ – 1 derīga zīme/1,28%.

13. Saeimas vēlēšanu 1070. iecirknis Brisbanē

Brisbanē nobalsojuši – 92, derīgas aploksnes – 92, derīgas zīmes – 92.

Attīstībai/Par! – 23 derīgas zīmes/25,00%, Jaunā konservatīvā partija – 20 derīgas zīmes/21,74%, Nacionālā Apvienība „Visu Latvijai!“ – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK“ – 20 derīgas zīmes/21,74%, Politiskā partiju KPV LV – 12 derīgas balsis/13,04%, Jaunā Vienotība – 11 derīgas balsis/11,96%, „PROGRESĪVIE“ – 5 derīgas zīmes/5,43%, Zaļo un Zemnieku savienība – 1 derīga zīme/1,09%.

Stāstījumus un informāciju apkopoja

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“

* Piezīme: procenti tiek rēķināti attiecībā pret derīgo vēlēšanu aplokšņu kopskaitu.

Šis vēlēšanu rezultātu atjauninājums veikts 8.10.2018. plkst. 17.11Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com