Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas Universitātes gadasvētku atcere Sidnejā

Akadēmiskā runa par ādas vēžiem

Laikraksts Latvietis Nr. 520, 2018. g. 20. okt.
Andra Rone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Ināra Strunga, Andra Rone. FOTO no Andras Rones personīgā arhīva.

Šī gada Latvijas universitātes gadasvētkus Sidnejā atzīmēja 22. septembrī.

Aktu ievadīja K!K!S! seniors Indriķis Kalniņš, pieminot universitātes dibināšanu pirms 99 gadiem un tās nozīmi mūsu tautas vēsturē, un aicināja klātesošos vienoties tautas lūgšanā.

Tad S!K!K!S! seniore Andra Rone iepazīstināja ar šī gada akadēmiskās runas teicēju Dr. Ināru Strungu. Ināra 1981. g. beigās ieguva medicīnas grādu (MB, BS) Kvīnslandes Universitātē. Pēc tam viņa specializējās anatomiskā pataloģijā un ieguva FRCPA grādu (Karaliskā Austrālijas patologu kolēģija). Kopš tā laika,viņa kā patoloģe ir strādājusi Brisbanes, Adelaides un Tuvumbas slimnīcās un pēdējos 17 gadus pie QML Pathology Brisbanē. Viņa ir specializējusies ādas patoloģijā. Ināra ir publicējusi vairākus zinātniskus rakstus un sarakstījusi divas grāmatas. Bez tam viņa ir arī ieguvusi bakalaura grādu humanitārās zinībās BA (Hons) ar 1. šķiras uzslavu angļu valodā Kvīnslandes Universitātē.

Savā runā Ināra stāstīja par savu pieredzi par dažādiem ādas vēžiem – kā tie rodas, kā tos diagnozē. Ādas vēži ir visizplatītākie vēži baltādaino cilvēku vidū un īpaši izplatīti Austrālijā. Vairums ādas vēžu ir bazālo šūnu un plakanšūnu vēži, kas parasti slimnieku nenonāvē, bet visbīstamākā audzēju forma ir melanoma. Saule izraisa lielāko daļu no šiem vēžiem, un mums visiem der sargāties no saules. Tomēr dažādas kampaņas, ieskaitot Necepies! kampaņu Latvijā, ir panākušas to, ka cilvēki arvien vairāk apzinās, ka pārlieka sauļošanās ir bīstama.

Referāta otrā daļā Ināra pakavējās pie patologa darba, par ko daudz nedzird; paskaidroja, kas notiek patoloģijas laboratorijā un garo procesu, kā audus pēc izgriešanas sagatavo, pirms patologs var zem mikroskopa apskatīt un veikt diagnozi.

Pēc runas S!K!K!S! viceseniore Gundega Zariņa nolasīja paziņojumu par pēdējā gadā augstāko mācību iestāžu beigušajiem Jaundienvidvelsas latviešiem:

  • Emma Larisa Ātrena 2016. gada 12 jūlijā Lankasteras Universitātē Anglijā ieguvusi bakalaura grādu mākslā, ar otrās šķiras uzslavu (Bachelor of Fine Arts (Second class honours, Division 1);
  • Hugo Viljams (William) Mežgailis 2018. gada 30. maijā Sidnejas Universitātē ieguvis bakalaura grādu humanitārās zinātnēs (vēsturē un Amerikas zinībās) (Bachelor of Arts (History and American Studies)) un bakalaura grādu tautsaimniecībā (uzņēmumu vadīšanā un finanšu zinībās) Bachelor of Commerce (Management and Finance);
  • Katia Supe 2017. gada 8. decembrī Ņūkastles Universitātē ieguvusi bakalaura grādu humanitārās zinātnēs, specializējoties filozofijā un reliģijā (Bachelor of Arts with a major in Philosophy and Religion);
  • Margita Līvija Tomasa (Thomas) 2018. gada 18. jūlijā Sidnejas Universitātē ieguvusi maģistra grādu pamatveselības aprūpē (Masters of Primary Health Care Nursing).

I. Kalniņš pateicās runātājām un aktu noslēdza, visiem kopā nodziedot Nevis slinkojot un pūstot un Gaudeamus. Pēc tam akta dalībnieki pakavējās pārrunās par dzirdēto pie vīna glāzes un kliņģera.

Andra Rone
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com