Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Piemin publicistu Aleksandru Zariņu

Pasākums Alsviķu pagasta Kultūras namā

Laikraksts Latvietis Nr. 524, 2018. g. 16. nov.
Vija Lejiete -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Aleksandrs Zariņš 1957. gadā. FOTO Andrejs Lejietis.

Alūksnes novada Alsviķu pagasta Kultūras namā notiks piemiņas pēcpusdiena Pa Bumeranga ceļu, kas veltīta novadnieka – publicista, žurnālista Aleksandra Zariņa 100. dzimšanas dienai.

Pasākumā piedalīsies A.Zariņa dēls Kristaps ar ģimeni no Austrālijas, kā arī būs iespējams dzirdēt laikabiedru atmiņas par A. Zariņu, lasījumi no viņa publikācijām, mūzika, fotogrāfijas, video.

18. novembrī Opekalna baznīcā, kur 25.12.1918. g. kristīts A. Zariņš, plkst. 10.00 notiks dievkalpojums ar aizlūgumu par mūžībā aizgājušajiem Aleksandru un Olitu Zariņiem, kā arī Dagniju Gresti. Plkst. 13.00 notiks piemiņas brīdis Gailīšu mājā ar karstu zāļu tēju, medu un rupjmaizi. Pēc tam no svecītēm tiks veidots skaitlis 100 Alūksnes kapos, kur guldīta A. Zariņa pelnu urna.

A. Zariņš dzimis 1918. gada 18. novembrī Valkas apriņķa (tagad – Alūksnes novads) Alsviķu pagasta Gailīšos Alvīnes un Jēkaba Zariņu ģimenē kā jaunākais, piektais bērns. Pabeidzis Alsviķa sešklasīgo pamatskolu (tagad – Alsviķu Ķemera (Strautiņu) skola) un sasniedzis 16 gadu vecumu, Aleksandrs devās uz Rīgu. Pateicoties valdības lēmumam – atbrīvot no mācību maksas vidējo un augstāko mācību iestāžu audzēkņus, kas dzimuši 1918. gada 18.ņnovembrī, viņš uzsāka mācības Valsts Rīgas tehnikuma Ķīmijas nodaļā, kuru pabeidza 1939. gadā. A. Zariņš gandrīz visu savu darba mūžu nostrādāja izvēlētajā profesijā. Lielāko daļu sava darba mūža viņš nostrādāja kā Austrālijas Atomenerģijas komisijas kontroles laboratorijas vadītājs.

Nometņu laikā Vācijā Zariņš sācis veidot avīzi, organizējis koncertus, teātra izrādes. 1951. gadā Sidnejā notika Pirmās Latviešu kultūras dienas, kuru ierosinātājs un rīcības komitejas sekretārs bija A. Zariņš. Kopš 1954. gada līdz nāvei 1994. gadā Zariņš strādāja laikraksta Austrālijas Latvietis redakcijā.

1989. gadā ASV izdeva A. Zariņa apkopoto rakstu grāmatu Bites un bumerangs, kurā apcerēta latviešu sabiedrības dzīve Austrālijā kopš 1950. gada.

„Latvieši Austrālijā ir strādājuši čakli kā bites: cēluši savus mājokļus un lielos latviešu saietu namus, kuros radījuši, vākuši un sargājuši latviskumu kā bites medu. Ja latviešus Austrālijā uzskata par latviskāko un saticīgāko trimdinieku saimi, tad to veicinājis attālums no dzimtenes, kas jo mērķtiecīgāk virzījis visu domas, līdzīgi Austrālijas aborigēnu bumeranga mistiskajai īpašībai – atgriezties vietā, no kurienes izsviests,“ rakstījis A. Zariņš.

Režisore Vija LejieteAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com