Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sadraudze svin

Latviju daudzina divu dienu garumā

Laikraksts Latvietis Nr. 526, 2018. g. 9. dec.
Gunta Saule -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Katlakalna Tautas namā. FOTO Uģis Nastevičs.

Svinību turpinājums. FOTO Uģis Nastevičs.

2018. gada 18. novembra rīts daudziem, atausa sadziedot un Latviju daudzinot kopā ar folkloras kopām, kuras aicināja uz Latvijas dzimšanas dienas rīta ieskandināšanu Rīgas Dzegužkalnā un Brīvības laukumā, Koknesē, Turaidā, Mežotnē, Dagdā, Kolkas ragā, Gaiziņā un citviet. Un rīts patiešām atausa saulains. Un tāda daudzviet bija arī visa diena. Vēsa, vējaina, bet saulaina.

Pēcpusdienā Latvijas Dievturu sadraudzes (LDS) valdes pārstāvji Andrejs Broks, Ivo Rubīns, Uģis Nastevičs un Gunta Saule devās uz Katlakalna Tautas namu, kur norisinājās Katlakalna amatiermākslas kopu kopradīts Svētku dižkoncerts. To kuplināja arī folkloras kopa RĀMUPE, kuras dalībniece, kopas vadītāja un skolotāja Andra Kapusta palīdze Gunta Saule ir arīdzan LDS valdes dalībniece un Daugavas saimes vadītāja. RĀMUPE Latvijas valsts dzimšanas dienas viesos bija ieaicinājusi arī senus draugus, degsmīgus senās baltu tradīcijas un dievestības kopējus, arī Sadraudzes domubiedrus un draugus Editu un Dariu Ramančoņus un viņu domubiedrus Kurtuvēnu etnogrāfisko ansambli KURTUOVE.

Pēc pārpildītajā Katlakalna Tautas nama zālē diži izskanējušā koncerta kopā ar Kurtuoves ļaudīm devāmies uz Rīgu. Te apmeklējām Ernesta Brastiņa pieminekli Kronvalda parkā; lietuviešu draugus iepazīstinājām ar E. Brastiņa devumu dievturības radīšanas un sākotnējās attīstības posmā. Tālāk devāmies Lāpu gājienā, kur pievienojāmies citiem no Lietuvas atbraukušajiem pārstāvjiem – Senās baltu ticības kopējiem, romuviešiem no Viļnas, Paņevēžiem un Molētiem. Īpašs gandarījums un prieks svinētāju pulkā bija sastapt vienu no viedākajiem, spožākajiem un tautas mīlētākajiem ļaudīm – nākamā Lietuvas Valsts prezidenta amata kandidātu Arvīdu Juozaiti (Arvydas Juozaitis) un viņa atbalsta grupas dalībniekus, kas bieži vienlaikus ir arī ROMUVAS kustības vaidilas un aktīvisti. Jāpiekrīt www.alkas.lt paustajam viedoklim, ka A. Jozaiša Latvijas apciemojums bija gluži simbolisks, jo neviens no Lietuvas valdības vai vadības ar savu klātbūtni Latviju viņas valsts 100gadē nepagodināja.

Sarunā ar A. Juozaiti Sadraudzes dižvadonis Andrejs Broks un sadraudzes starptautisko un ārējo attiecību virzītājs Uģis Nastevičs informēja viņu par Sadraudzes situāciju un mūsu valstisko statusu Latvijas Reliģisko organizāciju likuma kopsakarā – par to, ka neesam valstiski atzīto tradicionālo reliģisko organizāciju vidū, lai arī mūsu garīgā ceļa pamati ir daudz senāki un vienīgie tradicionālie pretstatā jebkurām citām reliģiskām ievirzēm un kustībām, kas Latvijā bieži vien pat agresīvi ieviesušās vēlāk un ārdījušas senos pamatus. Arī par mūsu mērķi – likumiski būt Baltu zemēs tradicionālai un savā zemē nacionālai reliģijai. Jūtamies iepriecināti A. Juozaiša ieinteresētībā par mums. Un arī mēs esam ieinteresēti viņa nākotnes panākumos; vēlējām izturību, veiksmi, izdošanos un Lietuvas tautas gudrību un godaprātu vēlēšanās. Un arī senais tautas gara spēka atbalsts šai saspringtajā prezidenta priekšvēlēšanu kampaņas laikā ir ļoti svarīgs un nozīmīgs.

Savā nupat atklātajā oficiālajā tīmekļa lapā A. Jozaitis raksta: „Latvijas tautas sirdsmīlestība un cieņpilnā attieksme pašiem pret sevi, pret saviem varoņiem un pret savu vēsturi ir piemērs mums visiem. Desmitiem tūkstoši šīs lepnās, cēlās un brīvību mīlošās tautas dēli un meitas savās lāpu un sirds liesmās apņēma un sasildīja novembra saltumā un vējos elsojošos laukumus un ielas... Ikviens, kura krūtīs pukst sirds, kura atceras latvju Atmodas ugunis, daudzina, ka nekas nav aizmirsts un neviens nav aizmirsts. Kustība turpinās, mēs esam, jo ejam tālāk. Pirms 100 gadiem izkarota brīvība ir jāizkaro vēl šodien katru dienu no jauna. Tā ir kā ziedokļa uguns, tikai arvien uzturēta un vairota, tā kļūst mūžīga. Šeit, Rīgā, to jūtam ne tikai mēs, bet arī kopā ar mums ejošie mūsu bērni un mazbērni. Latvija, neatkarīgas valsts, 100gadi svētot, spēj savu gājumu stingri un pārliecināti virzīt un vest nākamās neatkarīgās simtgades ceļā, jo tautas senā dvēsele ir tās spēks.“

Vakars turpinājās kopīgās greznās vakariņās Rīgas Latviešu biedrības namā nule atvērtajā latviskajā krodziņā MERĶELIS. Sanākušos uzrunāja Andrejs Broks un Uģis Nastevičs. Saprašanos veicināja ne tikai pašu degsme saprast vienam otru bez starpniekvalodām, bet arī tulkotāja, senās sēļu cilts pārstāve, tagad valmieriete no Beverīnas saimes Regina Valtenberga. Sadraudzes pulkam bija pievienojušies arī Antra Balode un Dzintars Balodis no Pērkoniešu saimes.

Pēc vakariņām devāmies uz Krastmalu kopīgi vērot krāšņiem efektiem bagātīgo Uguņošanu – gaismas uzvedumu Daugavmalā. Un tad jau ļāvāmies aizrautīgām un sirsnīgām sarunām par kopīgi svarīgiem būtiskiem, mūsu kopdomu virzošiem un uzturošiem jautājumiem. Vakars pārgāja naktī, lai no rīta atsāktos ar jaunu sparu.

Te Uģis Nastevičs uzņēmās sev tik pierasto Rīgas gida lomu; izvadāja lietuviešu draugus pa Vecrīgu un izrādīja nozīmīgākās, ar mūsu tautas senatni saistītās senvietas. Īpašu ievērību izpelnījās iespējamā senā Pērkona svētnīcas vieta, kurā savulaik ziedoja tirgotāji, lai gūtu veiksmi un panākumus tirgojoties Rīgā, senās svētvietas atmiņu vieta Rīgas Doma pakājē un Zemes Dievības akmens galva Līvu laukumā, senās Rīdziņas upes krastā.

Divas pilnvērtīgas un bagātas dienas, kā jau tas dzimšanas dienā piedien. Un šķiršanās mirklis nozīmēja tik vienu – uz sadarbošanos, uz satikšanos atkal! Līdz citai reizei!

Gunta Saule,
LDS saziņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com