Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mazliet par nēģiem

Ragaciema „Tilaudi“

Laikraksts Latvietis Nr. 531, 2019. g. 16. janv.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zvejniekciemu sievas ir radušas pie darba, ir jāprot pareizi un glīti sarindot nēģus SIA „Tilaudi“ kubliņos. Tiesa, Zoja un Emma ne sevišķi gribēja pozēt, kadrs ir miglains, jo viss ir ietīts tvaika mākonī. FOTO Aina Gailīte.

Edvīns Pildiņš SIA „Tilaudi“ īpašnieks ir apmierināts – daudz nēģu, daudz darba un „Tilaudi“ produkciju gaida visā Latvijā. FOTO Aina Gailīte.

SIA „Tilaudi“ jaunā produkcija. FOTO Aina Gailīte.

2019. gads Latvijā sākās ar jūras vētru, un tās vējš bija tā neierasti iegriezies Baltijas jūras garenvirzienā, kas deva tam iespēju pamatīgi ieskrieties. Tiesa, Latvijas krastus skāra tik vētras mala, kas tomēr sapūta 40 m/sek. Nekādi nopietni postījumi nav bijuši. Mani, kā dabas draugu un fotogrāfu, interesēja viļņi pie tuvākajiem moliem.

Uz Lapmežciema veco molu aizgāju kājām un visā pilnībā izbaudīju vēja spēku ar puteni, kas piekrastē pārgāja krusā. Ne acis atvērt, ne kājās nostāvēt, vējš mani izdauzīja kā pelavu maisu. Ļoti jāuzmanās no devītajiem viļņiem, kas nāk vairāki pēc kārtas. Troksnis apdullinošs. Kad aizvēru Lapmežciema Gardo zivju namiņa durvis, tad nokļuvu klusumā un tikko kūpinātu zivju smaržā. Te es iegriežos ļoti bieži. Vasaras sezonā nāku uz zivju zupu, vārītu melnā grāpī uz ugunskura, bet ziemas laikā nāku degustēt kūpinātu zivju delikateses. Ko tik neesmu nobaudījusi... pagaidām mans favorīts ir karsti kūpināts zutis!

Esmu ievērojusi, ka man bieži vien negaidīti veicas; tā šoreiz man radās iespēja paviesoties Kurzemes vienīgajā nēģu ražotnē SIA Tilaudi Ragaciemā. Man nebija ne mazākā priekšstata, kā tas notiek. Dzīvus nēģus zinu, arī to, ka Latvijā viņus zvejo murdos dažās upēs, faktiski Vidzemē un lielās ražotnes ir Carnikavā un Salacgrīvā un, ka nopirkt var ceptus un karsti kūpinātus nēģus.

Tilaudu saimnieku zināju vaigā, bet te, nokritu kā sniegs uz galvas, un biju priecīga par laipno uzņemšanu un pacietīgajām atbildēm uz nezinīša jautājumiem. Necik daudz jau nevaru stāstīt un arī fotografēt nevarēju, jāglabā ražošanas noslēpumi. Pirmais mani pārsteidza daudzās kastes ar nēģiem, gan ārā, gan ceptuvē. Pats saimnieks Edvīns Pildiņš bija cepēja lomā – uz restēm tiek sarindoti viens pie otra nēģi, apmēram 4-5 kg, otra reste kā vāks virsū. Tad šī panna tiek iešauta krāsnī uz oglēm. Vienlaicīgi tā nav vienīgā reste uz oglēm. Pēc zināma laika resti apmet otrādi, un kad apceptas abas puses, tad paver restes un nēģus kā plāceni akurāti ieliek katlā. Pilnu katlu, kurā ceptajiem nēģiem pārliets sālsūdens, liek vārīties. Mājas kārtībā saimnieces liek klāt piedevas un krāsai pielej tēju. Ražošanā tas nav vajadzīgs, jo nēģu ir daudz un tie sutinās savā sulā. Nākamais etaps ir tos glīti sarindot Tilaudu kubliņos, redzēju kā to dara divas darbinieces pie gara galda, virs kura šūpojas balts tvaika mākonītis. Kad kubliņi pilni, nēģiem pārlej želejas šķidrumu, un tie tiek pārsegti.

Tālāk jau seko ceļš pie pircēja. Izstāstīju to ļoti vienkāršoti, nelasot nekādu informāciju par šo jomu. Bez kubliņiem vēl ir mazāki iepakojumi vakuumā. Tas viss ir roku darbs, un cena kā delikatesei. Gatavo produkciju Tilaudi izvadā pasūtītājiem, arī Gardo zivju namiņam. Šādus nēģus, pēc sentēvu metodēm, Tilaudi gatavo jau 25 gadus, no SIA Tilaudi dibināšanas brīža. Pats īpašnieks Edvīns Pildiņš jaunībā nebija saistīts ar zvejniecības lietām, bet ja rados ir zvejnieki un vēl nēģu cepējs Vidzemē, tad cita ceļa nav, tas jau ir aicinājums.

Vai ir problēmas darbā? Protams, viss atkarīgs no nozvejoto nēģu daudzuma, un tas ir sezonas darbs, jo nēģus var zvejot tikai noteiktā laikā un saldētus nevar cept. Nēģu zvejai ir liegums no 1. februāra līdz 31. jūlijam noteiktās upēs: Gaujā, Ventā, Salacā, Braslā, Irbē, Sakā, Svētupē, Užavā un Lielupē. Citi lieguma termiņi ir pārējās upēs, kurās atļauta nēģu zveja, piemēram Daugavā.

Par cik jebkurā darbā jāiet līdzi laikam, ar šī gada janvāri SIA Tilaudi atklāja jaunu līniju – uz oglēm cepti nēģi želejā – stikla burciņās, pasterizēti, bez konservantiem, ar ievērojamu glabāšanas laiku; šāds produkts ir jaunums Latvijas tirgū. Jaunā līnija izveidota ar ES finansējuma atbalstu SIA Tilaudi iesniegtajam inovatīvajam projektam nepieciešamā aprīkojuma iegādei. Kā jau tas paredzēts saistībā ar pārtiku, regulāri ierodas pārbaudes. Man tas viss bija kas neredzēts, ievēroju, ka viss ir nostrādāts līdz pēdējam sīkumam, ne lieku priekšmetu, ne lieku soļu. Būsiet Latvijā, nogaršojiet nēģus!

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com