Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lielo Stāstu nakts

Pirmā burtnīca – „Senvēstures un vietu stāsti“

Laikraksts Latvietis Nr. 540, 2019. g. 18. martā
Gunta Saule -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Stāstniecības eksperts Guntis Pakalns vadīja nodarbību. FOTO Publicitātes foto.

Pilsrundāles stāstu bibliotēkas stāstniece Aelita Ramane. FOTO Publicitātes foto.

Ar diviem spožiem notikumiem Katlakalna Tautas namā ieskandējām šīgada Lielo Stāstu nakti. Un vispirms nozīmīgs notikums Katlakalna dzīvē – 2019. gada 10. martā atvēra Katlakalna 100 stāsti 1. burtnīcu Senvēstures un vietu stāsti.

Lielā mērā šādas stāstu burtnīcas tapšana ir arī kā iepriekšējo Stāstu nakšu darba taustāms iznākums. Vietu stāstos arī iepriekšējās Stāstu naktīs ik pa brīdim izskanēja stāsti no tuvējās apkaimes – gan no pašu, Daugavas kreisā krasta, gan no pretējā – no Doles salas. Ar to Katlakalns izsenis bijis saistīts gan ar seno Daugavas (Dūnas) kuģu ceļu un tā nosargāšanu, gan vēlākos laikos ar cīniņiem par zvejas vietām nēģu tačiem, gan meitu un puišu sirdīm. Sadzirdēt vienam otru pāri upei bijis gana viegli. Tepat lejā, pie Nēģīšiem joprojām redzams teju pārejamais ceļš pār upi, brasls. Tomēr, lai kājām, ar laivām vai ziemā pa ledu pāri tiktu, upes gudrība – krāces un sēkļi, ledus biezums un citas upes zīmes bijis gana labi jāpazīst. Tāpat kā šodien.

Katlakalna stāstu 1. burtnīcā tad nu ir sakopotas teikas un nostāsti gan no Daugavas rakšanas laikiem, gan vēsturiskas piezīmes un teiksmaini atgadījumi no nedaudz vēlākiem laikposmiem, gan arī dzīvas atmiņas un pieredzējumi no vēl dzīvajiem un nesen dzīvojušajiem. Stāstus, teikas un nostāstus apkopojusi Aija Vitmane, Katlakalna Tautas nama ilggadēja vadītāja, arī Lielās Stāstu Nakts projekta vadītāja. Stāstnieku un stāstu pierakstītāju vidū – Anita Krūmiņa-Štikāne (Doles Anita), Gunta Saule (Ķekava, Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE), Velta Strazdiņa (Ķekava), Sintija Strode (Katlakalns, Ģimeņu folkloras kopa LIZDA) un citi.

Stāstus un notikumus, seno un jaunāko tautas rakstīto Katlakalna vēsturi varēsim izzināt vairāk - burtnīcu šķirot un lasot, un tomēr vispirms dzīvos stāstos ieklausoties no Katlakalna stāstu burtnīcas atvēršanas reizē sanākušajiem stāstniekiem un stāstu un teiku zinātājiem.

IV Lielā stāstu nakts notika, pateicoties Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstam, taču 1. stāstu burtnīca tapusi sadarbībā ar Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrību JUMALA, kā arī sadarbojoties ar Latvijas Folkloras biedrību kā informatīvo atbalstītāju un fotogrāfu Uģi Nasteviču.

Gunta Saule,
„IV Lielās Stāstu Nakts“ saziņaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com