Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas vēstniece viesojas Jaunzēlandē

Satiekas ar Velingtonas latviešiem

Laikraksts Latvietis Nr. 542, 2019. g. 16. maijā
Ilze Baiža -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dace Treija-Masī (ceturtā no labās) ar Velingtonas latviešiem. FOTO no Ilzes Baižas personīgā arhīva.

No kreisās: Dace Treija-Masī un Ilze Baiža. FOTO no Ilzes Baižas personīgā arhīva.

Savas vizītes ietvaros Latvijas nerezidējošā vēstniece Jaunzēlandē Dace Treija-Masī, 2019. gada 10. aprīlī rīkoja tikšanos ar Velingtonas latviešiem. Vēstnieci pavadīja Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Nils Jansons, kas atbild par Āzijas, Tuvo Austrumu un Klusā Okeāna salu reģionu. Pasākums noritēja konsulāta sagādātās telpās, pavisam neformālā un nepiespiestā gaisotnē, kur klātesošajiem bija iespēja ar sevi iepazīstināt un izrunāt sasāpējušos problēmjautājumus. Vēstniece īpaši bija ieinteresēta dzirdēt tautiešu domas par reemigrācijas plānu un plašākām biznesa sadarbības iespējām starp Latviju un Jaunzēlandi. Uz tikšanos bija ieradušies divpadsmit diasporas pārstāvji, galvenokārt no jaunās imigrācijas. To arī uzsvēra Nils Jansons, kas piezīmēja, ka tā ir būtiska atšķirība no kaimiņvalsts Austrālijas, kur latviešu kopienu galvenokārt pārstāv trimdas latvieši un viņu pēcnācēji.

Džeina Krisjanus (Jayne Krisjanous) bija vienīgā no vecās jeb trimdas imigrācijas pēcnācējiem. Viņa strādā kā pasniedzēja Viktorijas Universitātē Velingtonā, kur māca biznesu un mārketingu. Diskusiju laikā Džeina uzsvēra, ka, viņasprāt, Latvijai vajadzētu attīstīt tūrisma jomu, kas fokusējas uz vēsturi un savu senču un dzimtas sakņu izzināšanu. Šobrīd pieeja arhīviem un dokumentiem, kas sniegtu vairāk informācijas par to, kas notika ar radiniekiem, ir ierobežota. Visu arī apgrūtina fakts, ka daudziem trimdas latviešu pēcnācējiem latviešu valodas zināšanas ir nepietiekamas. Piemēru par šādu tūrisma viedu varētu smelties no citām valstīm, piemēram, Īrijas un Lielbritānijas.

Aigars Mercs savukārt vēlējās pievērst vēstnieces uzmanību birokrātijas šķēršļiem, kas būtiski apgrūtina viņam kopā ar savu ģimeni pārcelties uz Latviju, jo viņš un viņa partnere, kura ir Jaunzēlandes pilsone, nav oficiāli precējušies. Arī no savas pieredzes varu piebilst, ka dzīve Latvijā ar otro pusīti no citas valsts var būt izaicinājums ne tikai no uzturēšanās atļaujas nokārtošanas viedokļa, bet arī sadzīves viedokļa.

Vēl tikšanās laikā Jaunzēlandes latvieši aktīvi diskutēja par importa – eksporta iespējām. Daudzi tautieši vēlētos vairāk redzēt Latvijas produktus, rotaslietas un apģērbus Jaunzēlandes veikalu plauktos, kamēr citi domā kā eksportēt Vitakers (Whittakers) šokolādi uz Latviju un varbūt pat citām Eiropas valstīm.

Jānis Purmalis un Lelde Kukle, kas kopīgi izveidojuši un vada savu uzņēmumu Bosspac pieminēja, ka Jaunzēlandes vīzas izsniegšanas termiņš Latvijas imigrantu vecākiem ir pārāk īss. Vīzu izsniedz tikai uz 3 mēnešiem, un to var pagarināt līdz 6 mēnešiem (ja Jaunzēlandē ierodas zem Visa waiver programmas, precīzu informāciju par vīzām skatīt šeit: https://www.immigration.govt.nz. Tomēr, ja ģimenē ir mazi bērni, tad jo īpaši gribas dot vecākiem iespēju redzēt, kā pieaug viņu mazbērni. Protams, arī vecāku atbalsts šajā dzīves posmā var būt neaizvietojams.

Nobeigumā vēstniece mūs lūdza piedalīties Eiropas Parlamenta Vēlēšanās, kuras notiks šogad 25. maijā. Pirmo reizi varēs elektroniski balsot. Vairāk informācijas meklēt, vai nu Latvijas Vēstniecības Japānā Facebook lapā, vai Latvians in New Zealand Facebook lapā.

Diskusijas ilga apmēram 2 stundas, un lai arī gribējās, lai tikšanās būtu nedaudz ilgāka, mēs patiecamies Jaunzēlandes latviešu vārdā vēstniecei Dacei Treija-Masī un Ārlietu ministrijas pārstāvim Nilam Jansonam, par to, ka ar lielu interesi mūs uzklausīja un piedalījās diskusijā. Tāpat liels paldies Inesei Bērziņai, kas palīdzēja koordinēt šo tikšanos un sūtam vislabākos sveicienus uz Tokiju, kur pašreiz rezidē mūsu vēstniece.

Ilze Baiža
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com