Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kas ir Vairis Godmanis un Viktors Domburs?

„Ekspertu“ tīkls izplata greizas ziņas par Latviju

Laikraksts Latvietis Nr. 547, 2019. g. 21. jūnijā
Latvijas TV raidījums "De facto" -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

LTV raidījums de facto kopā ar Digitālās pētniecības laboratorijas ekspertiem atklājuši jaunu tīklu, kas angliski rakstošajos medijos tīši un organizēti izplata sagrozītu informāciju par Latviju un citām Baltijas valstīm.

de facto ziņo, ka vairāki it kā eksperti, turklāt ar atpazīstamiem vārdiem (Vairis Godmanis, Viktors Domburs, Olga Spriņģe), ir izveidojuši desmitiem rakstu par Latviju angliski – lielākoties, par to, ka Latvijā valda nabadzība, politiskā dzīve pilna ar krīzēm, pati par sevi bez ASV atbalsta pastāvēt nevar, bet NATO Latvijas drošību tikai apdraud.

Piemēram, viens no viedokļrakstiem pieļauj, ka NATO militāro mācību laikā uzturēties Baltijas valstīs nav droši. Vēl daži eksperti publicē līdzīga satura tekstus par Lietuvu. Turklāt, tāpat kā Latvijā, arī viņu uzvārdi sakrīt ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku uzvārdiem. Digitālās pētniecības laboratorijā konstatējuši – tas ir tīkls, kura darbības ir saskaņotas un koordinētas.

„Es redzu to kā daļu no lielāka trenda un tendences mērķis ir mazināt Rietumu pasaules atbalstu idejai par NATO kā aliansi, kas var pretī stāvēt citām lielām valstīm,” skaidro @DFRLab vadošā digitālā pētniece Baltijas reģiona nodaļā Nika Aleksejeva.

Rakstus izplata pēc identiskas shēmas. Sākumā teksts parādās mazpazīstamā portālā Balticword un tad tiek pārpublicēts mājaslapā Op ed news – šo portālu jau agrāk pieķēra viltus ziņu izplatīšanā par Baltijas valstīm. No tā raksti ceļo vēl tālāk – uz citām, mazāk pazīstamām lapām un forumiem. Daži veltīti sazvērestības teorijām, citi atļauj ikvienam augšupielādēt savus tekstus. Kopumā maldinošs saturs parādās vismaz 16 dažādās vietās. Viena no lapām ir News front (tā ir aktīva Kremļa propagandas portāla angliskā versija). Tā vadītājs ir Konstantīns Kriniks – biežs Krievijas valsts televīzijas politisko šovu dalībnieks.

Cik cilvēku izlasa šos maldinošus rakstus, precīzi pateikt nav iespējams, taču aptuvena šo portālu auditorija ir ap 10 miljoniem apmeklētāju mēnesī. Digitālās pētniecības laboratorijā uzskata, ka šie teksti mērķēti uz sazvērestību teoriju piekritējiem un galēji labēji noskaņotiem cilvēkiem angliski runājošajā pasaulē. Tieši šādās kopienās Kremļa ideoloģija atrod dzirdīgas ausis.

LTV atzīmē, ka nav iespējams identificēt, vai Vairis Godmanis un Viktors Domburs ir īsti cilvēki, vai arī tās ir viltus identitātes. Internetā un sociālajos tīklos daudzi šie eksperti ir pamanāmi tikai kā tekstu autori – nav iespējams noskaidrot gandrīz neko citu par viņu dzīvi vai darba gaitām, uz de facto vēstulēm viņi neatbild.

Olgai Spriņģei, Viktoram Domburam un Vairim Godmanim sociālo tīklu kontu nav vispār. Komentētājiem un žurnālistiem tas nav raksturīgi. Vislielākās aizdomas izraisa Vairis Godmanis – rakstus, kas tiek publicēti ar viņa vārdu, kā savus izplata arī Lietuvas eksperts Lukas Ramonas (viņa vārds un uzvārds identisks Lietuvā populārām rakstniekam). de facto sazinājās ar portālu Baltic word, kas ir šo tekstu pirmavots – tur LTV jautājumus ignorēja.

LTV raidījums „de facto“
16.06.2019Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com