Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kurzemes cietokšņa atcere Melburnā

Stāstījums par kara gūstekņu nometni Zedelgemā

Laikraksts Latvietis Nr. 547, 2019. g. 21. jūnijā
Ilze Ābele -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Jānis Kārkliņš, Baiba Stīvensa (Stevens), Ivars Štubis, Ilze Ābele. FOTO Juris Vīksne.

Sarīkojuma dalībnieki. FOTO Ilze Ābele.

DV

Daugavas Vanagi

Kā parasti, Daugavas Vanagu Melburnas nodaļa (DVMN) Kurzemes Cietokšņa atcerē sanāk kopā ar Mātes jeb Ģimenes dienas pusdienām. Pieliksim vēl vienu atceri, un tā ir Baltā Galdauta diena. Ar pilnu zāli cilvēku, visi klātesošie svētdien, 4. maijā, piedzīvoja ļoti interesantu programmu.

Ievadot klausītājus programmā, Ilze Ābele pieminēja Balto Galdauta dienas nozīmi un nolasīja rakstu (no interneta) par to, kur runāja par šīs dienas varoņiem, par iegūtām brīvībām un kas ir panākts Latvijā kopš neatkarības proklamēšanas.

Programmā Jānis Kārkliņš, DVMN un DV Austrālijā priekšsēdis, īsumā pastāstīja par šo Latvijas grūto vēstures posmu – Kurzemes Cietokšņa kaujām. Jānis pastāstīja par sešām lielkaujām. Tas bija stāsts par mūsu kara varoņiem, kuri deva visu, cīnoties par savu tautu un savu Tēvu zemi. Neaizmirsīsim viņus.

Mūsu vidū tikai saujiņa šo bijušo karavīru ir palikusi. Daudzi pēc cīņām atradās gūstekņu nometnē Zedelgemā, Beļģijā. Tas ir tur, kur DV organizācija tika dibināta gandrīz 75 gadus atpakaļ.

Programmas nākamā daļā Baiba Stīvensa (Stevens) stāstīja par Zedelgemas apmeklēšanu, lai godinātu savu tēvu. 2017. g Baibai laimējās apmeklēt Zedelgemu. Viņai arī laimējās izstaigāt to rajonu ar gidu Pol Denizu (Pols Denys), kurš ir ļoti iesaistīts ar Zedelgemas nometnes vēstures saglabāšanu un jaunā muzeja iekārtošanu. Baibas stāsta nosaukums bija Zedelgema – Kas bija, kas ir un kas būs. Stāsts bija ļoti labi ilustrēts ar fotogrāfijām.

Ar mazu, sarkanās gaismiņas punktiņu Baiba ļoti skaidri mums visiem parādīja kopā ar paskaidrojumiem, kāda Zedelgemas nometne bija – munīcijas fabrika, kura tika pārvērsta nometnē.

Nometne bija sadalīta 3 daļās. Vācieši pirmā zonā, latvieši – vidus zonā un cittautieši trešā zonā. Dzeloņdrātis visapkārt apjoza apmēram kilometru garu gūstekņu mūra un koka telpas, kuras tika apsargātas no sargiem un suņiem, un bija arī ložmetēji torņos.

Katra baraka bija māja 150 vīriem. Latviešu skaits šai gūstā Nr 2227 sasniedza 11 727 pulkveža Kripēna vadībā.

Klausītāji dabūja skaidru saprašanu, kur vieta atrodas un kādi bija fiziskie ģeogrāfiskie un politiskie apstākļi.

Šodien gandrīz visas ēkas ir novāktas, un zeme ir iesaistīta Flāmu mežu un dabas aģentūrā. Tur atrodas mežs, dīķi un tikai dažas mūra ēkas vācu zonā, kuras tiks pārvērstas muzejā par šo nometni. „Mūsu leģionāru sāpes un ciešanas vietu nebrīvē pārņēmusi jauna dzīvība brīvajā dabā.“

Baiba arī apmeklēja Kristapa Gulbja dizainēto Latvijas stāvstrops brīvībai (bišu stropu), kurš tika atklāts Zedelgemas Brīvības Plein – laukumā par godu latviešu leģionāriem. 2018. g. 23. septembrī.

Gulbja filozofija šim stāvstropam ir, ka Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts, ar savu armiju, likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neuzbrūk. Tās dzeļ tikai tad, kad jūtas apdraudētas. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, brīvību. Zedelgemas nometnē bija ap 12 000 latviešu karavīru, līdzīgs bišu skaitam stropā.

Baibas stāsts bija tik izsmeļošs, ka ja kāds bija domājis aizbraukt, apmeklēt Zedelgemu, tad uzzināšanas vajadzība būtu tagad lieka, jo mums viss tagad bija skaidrs, kas tur tagad atrodas, un esam pietiekoši apmierināti ar zināšanu, par to kādi apstākļi bija. Tad, kad muzejs būs iekārtots, tomēr būtu vērts to apmeklēt.

Vislielākā pateicība, Baiba, Tev par ļoti interesanto stāstu!

Pienāca laiks klausīties Ivara Štubja aizraujošo mūziku – gan tautas dziesmas, gan karavīru dziesmas, gan mātēm, kā arī kompozīciju no viņa jaunā albuma Daba. Miers. Paldies, Ivar!

Ar DV dziesmu un karoga iznešanu beidzās atceres akts.

Sekoja garšīgas vanadžu gatavotās pusdienas. Paldies nama mātēm, palīgiem, Ivaram par pavadīšanu kopdziesmām un visiem, kuri pielika roku šai jaukai pēcpusdienai.

Paldies arī visiem, kuri atbalstīja šo sarīkojumu. Jūsu atbalsts palīdzēs Vanagiem palīdzēt daudziem vajadzīgiem.

Ilze Ābele
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com