Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijā jauns prezidents

Prezidenta Inaugurācijas dienas pasākumi

Laikraksts Latvietis Nr. 550, 2019. g. 17. jūlijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Andra Levita. FOTO Aina Gailīte.

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Andra Levita ar ziediem pie Brīvības pieminekļa. FOTO Aina Gailīte.

Pie Brīvības pieminekļa fotogrāfu daudz, un viņiem darba arī daudz. FOTO Aina Gailīte.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks (centrā) saņem grāmatu no prezidenta Egila Levita. FOTO Aina Gailīte.

2019. gada 8. jūlija rītā jaunievēlētais prezidents Saeimā deva zvērestu kalpot Latvijai un pēc tam teica savu pirmo prezidenta uzrunu.

Es klāt nebiju, bet cik dzirdēju, tad tā bija gana enerģiska. Arī šajā rītā vēl pamatīgi nolija, it kā nepietiktu ar stiprajām lietavām, krusu un tornado Latgalē, kas pļāva mežus un nocēla jumtus.

Saskaņā ar protokolu jaunais prezidents Egils Levits saņēma augstākos valsts apbalvojumus. Sekoja brauciens uz Meža kapiem, lai noliktu ziedus pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa. Un tad pie Brīvības pieminekļa notika svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija ar uzrunu tautai, kas iepriekš bija aicināta nākt pie pieminekļa. Viss notika pēc protokola – Bruņoto spēku orķestris, karavīru parādes soļojums, prezidenta Egila Levita un viņa kundzes Andras Levitas sagaidīšana, oriģināli ziedu pušķi (tumši sarkanā loma ziedu pušķī tika lauvmutītēm), fotogrāfu daudz, un viņiem darba arī daudz.

Prezidenta uzruna bija jaunās skaņās, daudzreiz tika teikts latvieši, es ļoti ceru, ka arī runājot pēc četriem gadiem, latvieši skanēs ne mazāk. Tālāk sekoja aprunāšanās ar tautu, iepriekš gan dodot intervijas TV.

Sarunas un sarokošanās notika labsirdīgā gaisotnē, skaļi netika izteikta neviena negatīva replika. Skatītāju bija vairāki simti, bija samērā bikli aplausi un veselības vēlējumi, bet tie bija no sirds, nav jau latvieši uz skaļumu.

Tālākā programmas daļa bija Rīgas pilī – simboliska Rīgas pils atslēgas nodošana – saņemšana un iepazīšanās ar prezidenta darba kabinetu.

Sešos vakarā Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā uzņēma aicinātos viesus; tie ielūgumos bija aicināti vieni bez otrajām pusēm (tas gan nez kāpēc sacēla tādu īslaicīgu vētru ūdens glāzē), arī iepriekš bija tāds uzaicinājums.

Diemžēl, vakara programmu nevaru jums pārstāstīt, jo to nezinu, tik to, ka prezidentu sveiks vairāki Latvijas novadi. Tātad inaugurācijas sarīkojums notiek Gaismas pils ātrijā, kurā ir pat tumšs, tik vien kā prezidenta podesta izgaismojums un vēl šur tur. Es to uztvēru sāpīgi, jo cietīs foto un video kvalitāte.

Viesu bija daudz, no sākuma centos skatīties un kādu atpazīt, tad tam atmetu ar roku, ja jau tāda tumsa, tātad nav ko skatīties. Uz podesta prezidenta kundze izskatījās izcili, skaistā, saulaini zeltainas krāsas garā kleitā ar tumšu šauru jostiņu, ar romantisku frizūru, un viss kopā bija kā smalks porcelāna tēls. Esmu pārliecināta, ka visi priecēja acis. Egils Levits uzrunāja viesus un LNB Latvijas simtgadē Tautas grāmatu plauktam uzdāvināja Jāņa Seska 1938. gadā izdoto grāmatu Latvijas valsts izcelšanās, to saņēma bibliotēkas direktors Andris Vilks, kuram tika veltīti sirsnīgi aplausi.

Tālāk sekoja viesu sasveicināšanās ar prezidentu Egilu Levitu un viņa kundzi Andru Levitu. Tas arī notika pēc protokola. Pirmie nāca bijušie prezidenti, tie gan ar otrajām pusēm. Bija jauki viņus visus redzēt. Kā pēdējo pāri presei bija iespēja redzēt Igaunijas bijušo prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu ar kundzi Ievu Ilvesu. Viss, mediju pārstāvji tika izvesti no zāles.

10. jūlijā, prezidents Egils Levits dosies pirmajā darba vizītē uz Igaunijas Republiku.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com