Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Septītais pasaules latviešu jaunatnes seminārs „2x2“ Latvijā

Atklāj Latvijas Valsts prezidents Egils Levits

Laikraksts Latvietis Nr. 552, 2019. g. 4. aug.
Dārta Apsīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dārta Apsīte runā ar prezidentu Egilu Levitu. FOTO Jurģis Rikveilis.

Nodarbības. FOTO Jurģis Rikveilis.

Nodarbības. FOTO Jurģis Rikveilis.

Šobrīd Latgalē, gleznainajā Veirūgnas ezera krastā, norisinās jau septītais pasaules latviešu jaunatnes seminārs 2x2 Latvijā, ko 26. jūlijā atklāja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. Seminārā piedalās 71 latviešu jaunietis no 15 pasaules valstīm (tostarp no ASV, Kanādas, Vācijas, Brazīlijas, Krievijas, Venecuēlas), lai iepazītos ar jauniem draugiem no visas pasaules, attīstītu savu radošumu, diskutētu par dažādiem jautājumiem, gūtu zināšanas, izjustu savu latvietību, dziedātu, dejotu un dalītos iedvesmojošā pieredzē.

„„2x2“ semināri – tā ir sena un ilga tradīcija, kas norāda uz latviešu tautas vienotību, un tas, kas ir radies trimdā, sekmīgi turpinās Latvijā. Latviskuma pamatā ir valoda un kultūra: runājot latviski un piedaloties kultūrā, mēs veidojam Latvijas valsti. Vairs nav svarīgi, kur tu dzīvo – šodien nozīme ir piederībai. Latviešu kopienas centrālais elements ir latviskums, un tā kopšana ir „2x2“ galvenais uzdevums,“ semināra atklāšanā sacīja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Pēc semināra atklāšanas prezidents atbildēja uz vairākiem jauniešu jautājumiem par atvērto latvietību kā kultūras resursu, par latgaliešu valodu, kā arī par to, kā aktīvāk iesaistīties un līdzdarboties valsts veidošanā un cieņpilna dialoga veidošanā.

„Šobrīd latvieši dzīvo vismaz 140 pasaules valstīs, un tā ir bagātība, kas ir jāizmanto un jācenšas vienot,“ pauž 2x2 padomes loceklis uzņēmējs Kārlis Cerbulis. Viņš arī norāda, ka „„2x2” seminārs ir unikāla satikšanās telpa, un jau no 1964. gada tā ir droša vide, kur latviešu jauniešiem pārkāpt savu komforta zonu, intelektuāli izaicināt sevi un citus, izjust un kopt savu latvietību, diskutējot par tās nozīmi mūsdienu sabiedrībā.“

Semināra nedēļa ir patiesi intensīva, jo programmu veido ievirzes jeb interaktīvas lekcijas no rīta, projekti jeb aktīvas nodarbes pēcpusdienā, kopaktiviātes, koplekcijas un diskusijas pievakarē, kā arī prāta spēles, radošie pasākumi un sarunas jeb viednīkšana vakaros. Šogad dalībniekiem ir iespēja apmeklēt ievirzes Uzņēmīgais Latgalietis, Kā domāt kritiski un saglabāt draugus, Mūsdienu latviešu valoda, Pašizziņa, Vasals Latgolā jeb dzīvā Latgale, Latvijas sabiedrība šodien un rīt, Vēsture Latgales acīm, kā arī projektus Aktīvā atpūta Latgales dabā, Mūsdienu Latvijas virtuve, Rotkalšana, Amatniecība, Rituālais gads folklorā, Improvizācijas pamati latviešu gaumē, Žurnālistika un Radošā ilustrācija.

Gan ievirzes, gan projektus vada iedvesmojoši savas jomas profesionāļi, piemēram, etnomūziķis un radio personība Ēriks Zeps, Providus vadošā pētniece migrācijas un integrācijas jomā Agnese Lāce, latgaliešu grupas Dabasu Durovys līderis Arnis Slobožaņins, talantīgais šefpavārs Māris Jansons, teātra režisore Laura Čaupale, rotkalis Vitauts Straupe, podnieks Krists Ozoliņš, folkloristi Aīda Rancāne, Andris Kapusts un daudzi citi.

Diskusiju un koplekciju temati ietver sarunas par Latgales mītiem un patiesību, atvērtu sabiedrību, iecietības veicināšanu un stereotipu laušanu, situāciju Latvijas laukos, kā arī latvisko identitāti kopā ar Saeimas deputāti Dagmāru Beitneri-Le Gallu.

„Šajā nedēļā vēlamies vēl vairāk kļūt par darītājiem un radītājiem, un paši radīt sev notikumus un svētkus. Dzejnieks Imants Ziedonis ir teicis, ka „uz cilvēku neved neviena laipa, neviens tilts. Uz cilvēku var aiziet tikai pa atspulgiem.“ Un arī šā semināra vadmotīvs ir atspulgi: šonedēļ radīsim atspulgus paši, spoguļosimies cits citā un atspoguļosim latvietību,“ uzsver Latgales 2x2 semināra vadītāji Dārta Apsīte un Mārcis Benužs.

2x2 norisi Latgalē atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Par pasaules latviešu jaunatnes semināru 2x2

Pasaules latviešu jaunatnes seminārs 2x2 apvieno Latvijā un ārpus Latvijas dzīvojošos latviešu jauniešus. Seminārs ir paredzēts jauniešiem vecumā no 19 līdz 30 gadiem. 2x2 organizēšana ir balstīta uz brīvprātības principa – visi apmēram 20 organizatori to dara bez atlīdzības. Tieši no 2x2 semināriem 20. gs. 80. gados radās pazīstamās ģimeņu nometnes 3x3.

2x2 semināri notiek vairākas reizes gadā, un jau šā gada ziemā norisināsies 2x2 salidojums Kurzemē, bet nākamvasar – pasaules latviešu jaunatnes seminārs Vācijā. Papildu informācija par 2x2 kustību: http://2x2pasaule.lv/

Dārta Apsīte,
„2x2“ semināra Latgalē vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com