Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Zēna odiseja no Viļakas Latvijā līdz Blombergai Vācijā

Dēkains pārtraukums ģimnāzista izglītībā (7)

Laikraksts Latvietis Nr. 553, 2019. g. 10. aug.
Niks -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Maršruts uz Šverīnu sarkanā krāsā. FOTO OpenStreetMap, G. Nāgels.

Fronte 1945. gada 1. maijā. FOTO US Army Map Service.

Sestais turpinājums. Sākums LL546, LL547, LL548, LL549, LL550, LL551.

Muksim! Krievi nāk!

28. aprīļa rītā ēdam ārā brokastis, kad pēkšņi ezera austrumu malā sāk tarkšķēt ložmetējs un dobji mīnmetēja šāvieni: – krievi ir klāt! Katrs paķeram savas mantiņas un mūkam prom no ezera uz tuvāko mežiņu. Es skrienu aizelsies pa apartu lauku un pļavu. Kājas grimst mīkstajā zemē, un sviedri līst aumaļām. Netālu no manis sprāgst mīnmetēja granāta. Nosviežu smago patronu kasti ar ložmetēja patronu lentām. Liekas paiet mūžība, līdz sasniedzu meža aizsegu.

Mežā sagrupējamies; kā par brīnumu, neviens nav ne kritis, ne ievainots. Dodamies pa meža takām ziemeļrietumu virzienā. Visapkārt vēl dzird šāvienus un notālēm uz lielceļa, līdztekus mums, dzird krievu tanku ķēžu žvadzoņu.

Pēc brīža šie kara trokšņi norimst, bet pienāk ziņa, ka krievu tanku smailes jau sasniegušas Neubrandenburgu un Neusterlicu (Neusterlitz); mums jāsteidzas bez mitas pa starpu, lai izvairītos no ielenkuma. Vēlu naktī pārnakšņojam kādā ciematā pie Neusterlitz – Waren dzelzceļa. Esam nosoļojuši, apmēram, 50 km.

Nosnauduši pāris stundas, gaismiņai austot, 29. aprīļa rītā, turpinām soļot pa meža takām ziemeļrietumu virzienā. Pusdienas laikā nonākam pie Waren, cerībā panākt mūsu vezumniekus, kuru ratos ir mūsu pārtika, bet tie jau aizbraukuši tālāk. Neko darīt; soļojam tālāk neēduši. Uz lielceļiem bīstami rādīties; tos apšauda krievu zemlidotāji. Pievakarē laimējas kādā sētā sadabūt kartupeļus; mūsu katliņos vārīti – tās ir mūsu vakariņas.

Otrā dienā, šķiet, esam izrāvušies no krievu lavīnas un uzdrošināmies soļot pa Waren-Teterow šoseju. Nogājuši 25 km, noķeram mūsu vezumniekus; nu ir ko uzkost un ļauj mazliet atpūsties. Lai gan šobrīd briesmas nedraud, mēs nedrīkstam rimties; mums uz visātrāko jāsasniedz rietumu fronte un jāpadodas. Soļojam tālāk pa šoseju garām Teterovai un Lalendorfai rietumu virzienā visu dienu un nakts tumsā. Nāk miegs, un es soļodams jūtu, ka vienu brīdi uzgrūžos virsū priekšējam gājējam, biju uz mirkli iesnaudies! Lai turētos nomodā, šad un tad uzdziedam kādu dziesmu. Rīta ausmā pāris stundas nosnaužam ceļmalā netālu no Güstrow. Nostaigāts tuvu pie 60 km.

Pirmā maija rītā soļojam tālāk un ap pusdienām sasniedzam Sternbergu. Virzību uz priekšu tagad kavē straume bēgļu gan pajūgos, gan kājām, vācu armijas kājnieku vienības un spēkrati. Pēc 4 stundu atpūtas turpinām soļot visu atlikušo dienu un nakti. No rīta sasniedzam Krivicas (Criwitz) miestiņu, 18 km austrumos no Šverīnas (Schwerin). Lai gan māc nogurums, turpinām soļot, līdz galīgi paguruši saļimstam mežiņā 10 km no Šverīnas. Noskaidrojam, ka Šverīnu ieņēmuši amerikāņi.

2. maija priekšpusdienā uzejam uz šosejas, kas ved uz Šverīnu. Skats ir satriecošs. Pa ceļu rietumu virzienā plūst nepārredzama straume zaldātu, bēgļu, pajūgu un automašīnu. Pūlī ir bars cietumnieku strīpotās drēbēs, un to sargi ar šautenēm pār plecu. Grāvmalā guļ nosprāguši zirgi un pāris nošautu cietumnieku, kuri laikam ir lūkojuši mukt. Vaļējā automašīnā, kura kustās pret straumi austrumu virzienā, stāv vācu armijas ģenerālis ar spožiem uzplečiem, un skaļā balsī kliedz: Es pavēlu jums doties atpakaļ, cīņai pret ienaidnieku! Neviens viņam neklausa.

Nonākuši pie Šverīnas ezera austrumu krasta, apstājamies un sarindojamies kārtīgā marša grupā. Tikko esam pārsoļojuši tiltam pāri ezeram, tiltu uzspridzina. Ezera otrā pusē pie Šverīnas uz lielceļa stāv divi 8. amerikāņu armijas karavīri. Šķietami garlaikoti, gumiju košļādami, tie liek mums mest ieročus ceļmalas jau krietni lielā ieroču kaudzē. Esam satraukti, bet saulaini smaidi ir mūsu sejās; neesam vairs nāves ēnā. Esam nonākuši gūstā bez viena šāviena!

Niks
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēlAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com