Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Skaņumāja“ no Latvijas viesosies 3x3 saietā Austrālijā

Muzicēšana, kā ierasts, cauraudīs visu saieta laiku

Laikraksts Latvietis Nr. 562, 2019. g. 16. okt.
Madara Tampe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
3x3_Sarkans

„Skaņumājas muzikanti“. No kreisās: Sandra Lipska, Māra Raģe, Ilmārs Pumpurs. FOTO Publicitātes foto.

2020. gada janvārī saietā 3x3 piedalīsies muzikantu apvienība Skaņumājas muzikanti; vijole, Vīnes tipa ermoņikas, mandolīna, pogu cītara un mazās bundziņas jeb bubins ir viņu spēlētie instrumenti. Atbilstoši, muzikantu repertuārā labi iederas veco tautas muzikantu spēlētās melodijas, ziņģes un 20. gs. sākuma populārā mūzika. Taču grupa vienlīdz labi pārzina tradicionālās dejas jeb dančus un rotaļas, ko labprāt spēlē un māca dancot gribētājiem. Šo repertuāra daļu spēlmaņi ir apguvuši Latvijas Universitātes folkloras kopā Dandari, kurā kopā darbojušies jau vairāk nekā 15 gadus.

Skaņumājas muzikantu sastāvs kā neatkarīga apvienība pastāv no 2016. gada un ir likumsakarīgs rezultāts darbībai biedrībā Skaņumāja. Biedrības mērķis ir popularizēt tradicionālo instrumentu spēli un atgriezt kultūras apritē Latvijā kādreiz izgatavotus un spēlētus, bet tagad nedaudz piemirstus mūzikas instrumentus. Skaņumājas telpās Ogres novada Krapē ir izveidota mūzikas instrumentu darbnīca un plaša seno instrumentu ekspozīcija. Biedrība regulāri rīko instrumentu spēles kursus pieaugušajiem, kas vēlas apgūt dažādu tradicionālo mūzikas instrumentu spēli, veido ikgadējo tautas mūzikas festivālu Dzīvā mūzika, kas interesentus iepazīstina ar latviešu un kaimiņtautu instrumentu spēles tradīcijām, vada muzikāli izglītojošas programmas, rāda un stāsta par instrumentiem skolās, pansionātos un citur, kur jūtama interese. Skaņumāja labprāt piedalās projektos, kas saistīti ar ārvalstīs dzīvojošajiem latviešiem.

Skaņumājas muzikantu sastāvā ir trīs dalībnieki – Māra Raģe, Sandra Lipska un Ilmārs Pumpurs.

Ilmārs ir muzikantu vienības neformālais vadītājs. Viņš ir studējis tradicionālo kultūru un etnomuzikoloģiju, pievērsies instrumentu spēles tradīciju pētīšanai. Dažādās auditorijās lasa lekcijas par nemateriālo kultūras mantojumu, ir autors un līdzautors vairākām mācību grāmatām, kas veidotas tradicionālo instrumentu spēles apguvei pašmācībā. Dokumentējis, atjaunojis un uztur vairāku mūzikas instrumentu spēles tradīciju, arī izgatavo un labo mūzikas instrumentus – cītaras, cimboles, mandolīnas un citus. Kā skolotājs darbojies dažādās tradicionālās muzicēšanas nometnēs, mācību semināros un cita veida pasākumos. Pēdējos gadus Ilmārs strādājis kā tautas mūzikas eksperts Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, līdzdarbojies tautas mūzikas norišu veidošanā vispārējos Dziesmu un Deju svētkos. Skaņumājas muzikantu sastāvā spēlē plēšu ermoņikas un mandolīnu.

Sandra Lipska ir Skaņumājas projektu vadītāja. Viņas pārziņā ir biedrības projektu mazāk redzamie – organizatoriskie darbi. Sandra vada tautas mūzikas instrumentu muzeja darbību, organizē tautas mūzikas instrumentu apmācības kursus Skrīveros, neskaitāmos mūzikas festivālu un citu biedrības projektu sagatavošanas darbus. Brīžos, kad nespēlē, rokās veikli zib adāmadatas – veido cimdu un zeķu rakstus. Meistarīgi spēlē pogu un dūru cītaras, mandolīnu un Latgales mazās bundziņas – bubinu.

Vijolniece Māra Raģe ar mūziku nodarbojas jau no 10 gadu vecuma un ir darbojusies vairākās folkloras kopās. Viņa apguvusi kokles, stabules, akordeona, divrindu ermoņikas un trīsstīgu basītes spēli, kā arī tradicionālo vijoļspēli. Lai gan vijolniece ieguvusi matemātiskas ievirzes izglītību, viņa ir saglabājusi nerimstošu interesi par tradīcijām, dziesmām, dejām un rotaļām. Krietnu daļu laika Māra dala starp ģimeni un Skaņumāju, kā arī skolotājas darbu. Kā ieviržu vadītāja jau vairākas reizes ir darbojusies 3x3 saietos Latvijā un Īrijā, kā instrumentu spēles skolotāja regulāri piedalās bērnu un jauniešu nometnēs.

Austrālijas 3x3 grupa Skaņumājas muzikanti mudinās mazos un lielos dancot un iet rotaļās, dalīsies ar zināšanām tradicionālās kokles spēlē, iesaistīs sarunās par instrumentu spēles tradīcijām un nemateriālo kultūras mantojumu. Muzikantu oficiālo uzstāšanos saietā varēs baudīt piektdienas sadziedāšanā, svētdienas dančos un pēdējā – noslēdzošajā saieta vakarā. Bet kopumā muzicēšana, kā ierasts, cauraudīs visu saieta laiku – no rītiem, kad Māra modinās bērnus ar dančiem un rotaļām līdz vakara nīkšanām, kas pulcēs izturīgākos saieta dalībniekus.

Vairāk informācijas par Skaņumāju var atrast biedrības facebook lapā un mājas lapā https://www.facebook.com/skanumaja/, http://www.muzikanti.lv/

Arī šoreiz, tāpat kā citus gadus, 3x3 saieta Latvijas viesus finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Kultūras Ministrija.

Madara Tampe
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com