Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kā var tautu iekustināt?

Laikraksts Latvietis Nr. 583, 2020. g. 20. febr.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kā var tautu iekustināt? Vai pareizāk sakot, kas var tautu iekustināt? Pēdējās nedēļās redzamākais „iekustinātājs“ ir Dānijas rīcība sakarā ar Kristīnes Misānes izdošanu tiesāšanai Dienvidāfrikai. Tiek organizētas petīcijas, demonstrācijas, raksti presē un sociālos medijos.

Latvijas pilsone; sieviete; bērns iesaistīts; draud cietums valstī, kura tiek aprakstīta kā beztiesiska.

Daudzi citi Latvijas pilsoņi iekļūst ziepēs ārzemēs, bet par viņiem neinteresējas neviens ārpus viņu ģimenēm un Ārlietu ministrijas. Reti kāds gadījums pat sasniedz Latvijas presi. Izņēmums bija Irānas sagrābtā kuģa Stena Impero vārdā neminētā kapteiņa vecākā palīga – Latvijas pilsoņa – atbrīvošana pagājušā gada vidū. Kā salīdzināt tiesiskuma pakāpi tik dažādās valstīs kā Irānā un Dienvidāfrikā?

Ja Kristīne Misāne būtu bijusi apcietināta jau Dienvidāfrikā pirms izbraukšanas, vai tad arī būtu šādas akcijas? Ģimenes nesaskaņas, kur ir iesaistīti bērni un kur vecāki ir katrs no savas valsts, nav arī, diemžēl, nekas jauns. Šajā gadījumā sirdi plosošais ir tas priekšstats, ka sieviete tiks sūtīta no civilizētas valsts uz necivilizētu valsti. Un, ka Latvija varēja kaut ko darīt, lai to nepieļautu, bet tomēr izvēlējās nedarīt. Atcerēsimies, ka nedarīšana nebija ierēdņu nolaidība, bet gan vienkārši Latvijas likumu prasību ievērošana.

Vai te varbūt zemapziņā ir kaut kas no padomju deportācijām? Kristīne Misāne kā izsūtīšanas simbols. Bet šoreiz mēs viņu varam glābt, ja pie tā piestrādājam. Šoreiz nepakļausimies bez pretošanās; šoreiz uzvarēsim ļauno izsūtītāju.

Gadījumi, kad viena valsts taisās izsūtīt citas valsts pilsoni uz trešo valsti arī nav retums. Patlaban pazīstamākais ir interneta vietnes WikiLeaks galvenais redaktors Džulians Asānžs (Julian Assange) – Austrālijas pilsonis, kurš atrodas apcietinājumā Apvienotajā Karalistē. ASV ir pieprasījusi viņa izdošanu, un britu iekšlietu ministrs pagājušā gada jūnijā parakstīja izsūtīšanas pavēli. Tiesāšanās par viņa izdošanu pārtrauca pagājušā gada oktobrī un ir paredzēts to atsākt nākamnedēļ – 24. februārī.

Austrālija nav nopietni mēģinājusi dabūt savu pilsoni Asānžu atpakaļ uz Austrāliju, glābjot viņu gan no psiholoģiskās spīdzināšanas cietumā Londonā (tā viņa stāvokli oficiāli aprakstīja Apvienoto Nāciju pārstāvis), gan no nezināma likteņa ASV.

Kas var tautu iekustināt? Zināmā veidā tā ir laimes spēle un konkrēts, atpazīstams cilvēks.

GN
2020. g. 20. febr.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com