Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


No Brīvības pieminekļa līdz Stūra mājai

Austrālijā audzis latvietis vada labdarības ekskursiju

Laikraksts Latvietis Nr. 613, 2020. g. 9. sept.
Līga Strazda -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Filips Birzulis stāsta ekskursantiem par Brīvības pieminekli. FOTO Līga Strazda.

Filips Birzulis ar ekskursantiem pie Stūra mājas. FOTO Līga Strazda.

Latvietis, kas audzis Austrālijā sarīko labdarības ekskursiju pa Rīgu ar labu Latvijas Okupācijas muzejam.

Dienu pirms 21. augusta, kad Latvijā atzīmēja valsts neatkarības atjaunošanas dienu 1991. gadā, un trīs dienas pirms 23. augusta, kad pieminējām Hitlera-Staļina slepeno vienošanos par Eiropas sadalīšanu 1939. gadā un Baltijas ceļu 1989. gadā, Rīgā notika ekskursija, kurā gids Filips Birzulis vadāja interesentus pa Brīvības ielu, savā stāstījumā uzsverot visai tautai un ikvienam svarīgo jēdzienu brīvība. Šī bija labdarības ekskursija, kurā gids lūdza dalībniekus sev domāto atlīdzību par ekskursiju ziedot Latvijas Okupācijas muzejam.

Filips Birzulis, kas audzis Austrālijā, bet tagad dzīvo Rīgā, darbojas kā tulks dažādās valsts un kultūras iestādēs. Viņš tulko arī Okupācijas muzejam un tāpēc saprot muzeja vajadzības: „Šis gads nav viegls Latvijas kultūras iestādēm, tāpēc vēlos sniegt nelielu atbalstu.“ Viņš aicināja savus draugus un interesentus atbalstīt muzeju, „kas dara lielu darbu celt gaismā patiesu un cilvēcīgu izpratni par mūsu vēsturi!“ Ziedojums ir arī piemiņa viņa mūžībā aizgājušajai mātei, kas Austrālijā ļoti aktīvi atbalstīja muzeja darbību.

Ekskursijā piedalījās 16 cilvēki, starp kuriem bija gan latvieši no bijušās trimdas, gan padomju varas represētie, gan arī Latvijas jaunākā paaudze. Pastaiga iesākās pie Brīvības pieminekļa, kur Kārļa Zāles veidotajos tēlos varēja ieraudzīt arī paša tēlnieka vaibstus. Tad apstāšanās notika pie Augstākās tiesas nama, kur cīnītājs par Latvijas brīvību Gunārs Astra 1983. gada 15. decembrī tiesas sēdē teica savu pēdējo vārdu. Tālāk gids pakavējās pie vietas, kur agrāk stāvēja Ļeņina piemineklis. Šī vieta bija ne tikai padomju varas simbols, bet arī šīs pašas varas slepenas apsmiešanas simbols – tuvējā kafejnīca bija dēvēta Pie jautrā Iļjiča. Grupas dalībnieki dzīvi dalījās personīgās atmiņās par bijušo viesnīcu Latvija, kurā padomju gados bija jādzīvo uz Latviju atbraukušajiem trimdas latviešiem. Tālāk uz Brīvības ielas vērojām vairākas Eižena Laubes ēkas, kas radītas nacionālā romantisma stilā. Ieraudzījām arī dzīvokļa logus, aiz kuriem mūžībā aizgāja slavenais Rīgas dziesminieks Aleksandrs Čaks. Pastaiga noslēdzās pie Stūra mājas, kurā padomju okupācijas laikos bija čeka – padomju slepenpolicija. Tagad te ir Okupācijas muzeja veidotā izstāde par čekas darbību Latvijā.

Grupas dalībnieki sirsnīgi pateicās vadītājam par interesanti pavadīto laiku, bet Latvijas Okupācijas muzejs pateicas ekskursijas dalībniekiem par kopziedojumu muzejam!

Līga Strazda,
LOM attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com