Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Muzejs „Latvieši pasaulē“

Mēneša priekšmets – augusts 2020

Laikraksts Latvietis Nr. 613, 2020. g. 9. sept.
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

Grupas „Akacis“ singls „Sirsniņa“ un tās ražošanas stempers (vinila plates metāla matrica), izdots 1983. gadā ASV. Vāka dizainu veidojis mākslinieks Aivars Šmits. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Grupa „Akacis“ pie iecienītās ēstuves, no kuras netālu notika mēģinājumi Bronksā, Ņujorkā, 1978. gadā. No kreisās: Jānis Abens, Aivars Šmits, Gatis Gaujenieks, Mārtiņš Štrauss. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Plakāts rokkoncertam 5. Eiropas latviešu dziesmu svētkos Līdsā, Lielbritānijā, 1982. gadā. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

2020. gadā ik mēnesi Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vestibilā, apmeklētāji varēs iepazīties ar vienu priekšmetu no muzeja „Latvieši pasaulē“ krājuma. Katrs no tiem atspoguļo kādu īpašu stāstu par latviešu dzīvi ārpus Latvijas, kas arī tiek publicēts presē. Izstādi „Mēneša priekšmets“ 2020. gadā atbalsta Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Trimdas roks

20. gs. 70. un 80. gados latviešu trimdas sabiedrībā attīstījās jauns mūzikas virziens – populārajai tradicionālajai latviešu etnogrāfiskajai, koru un instrumentālajai mūzikai pievienojās oriģināla rokmūzika, kura tika rakstīta latviešu valodā, to komponēja un izpildīja trimdas latviešu jaunieši. Trimdas rokgrupu sniegumus ātri kļuva pieprasīts – mūzikas ieraksti tika sūtīti no vienas valsts uz citu, jaunieši latviešu nometnēs un sarīkojumos visā pasaulē dziedāja un dejoja pie tām pašām dziesmām.

Latviešu trimdas rokgrupas spēlēja arī saviesīgos vakaros dziesmu svētkos, jauniešu kongresos un nereti devās turnejās uz latviešu kopienām citās valstīs. Rokgrupas radās teju visur, kur dzīvoja latvieši, piemēram, Akacis (ASV), Arvīds un Mūrsitēji (Lielbritānija), Ļembasts (Austrālija), Ludvigs dzird (Vācija), Skandāls (Kanāda) un citas. Katrai tai bija savs muzikālais stils un sekotāji. 20. gs. 80. gadu beigās dažas no rokgrupām iepazinās ar Latvijas mūziķiem un kopā spēlēja koncertus gan Latvijā, gan Eiropā.

Muzejs Latvieši pasaulē aktīvi vāc priekšmetus, stāstus, fotogrāfijas un dokumentus par trimdas latviešu rokgrupām un rokmūziku.

Singls un stempers

Priekšmeti – Grupas Akacis singls Sirsniņa un tās ražošanas stempers (vinila plates metāla matrica), izdots 1983. gadā ASV. Vāka dizainu veidojis mākslinieks Aivars Šmits.

Akacis bija viena no vispopulārākajām mūzikas grupām ārpus Latvijas 20. gs. 80. gados. Viena no vispazīstamākajām viņu dziesmām ir Sirsniņa – dziesma, kurā tiek apspriesta identitātes dalīšana starp latviešu trimdas sabiedrību un ASV popkultūru. Dziesmas teksta autors ir grupas vadītājs Gatis Gaujenieks. Dziesma Sirsniņa ir pārdzīvojusi laiku un robežas starp ASV un Latviju – to ierakstījuši arī Latvijā dzīvojošie mūziķi un tā ir labi zināma Latvijā.

Tavā itin īsā mūžībā
Jau galviņa kārtīgi sajaukta.
Starp partijām un baznīcu,
Ar hamburgeri un pīrāgu!

Singla otrajā pusē dzirdamas divas papildu dziesmas: Skābeklis un Iesvētības. Trimdas sabiedrībā dziesma Skābeklis kļuva par grupas Akacis zināmāko darbu.

Marianna Auliciema
„Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com