Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Elīna Zālīte – dzejniece

SLT un Andra Karika referāts

Laikraksts Latvietis Nr. 281, 2013. g. 25. okt.
Baiba Haringtona - (Harrington)


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLT

Andris Kariks referē par Elīnu Zālīti. FOTO Ojārs Greste.

Biju noilgojusies pēc latviskas literāras vides, kur varētu noklausīties kādu referātu par valodu un literatūru vai arī pārrunāt par kādu grāmatu. Nopriecājos, ka Sidnejas Latviešu teātris (SLT) 13. oktobrī rīko literāro pēcpusdienu ar Andra Karika referātu par dzejnieci un rakstnieci Elīnu Zālīti, un biju klāt!

Interese Elīnas Zālītes dzejā Andrim bija radusies miglainā pagātnē. Izskaidrojums varbūt pat tīšu prātu bija neskaidrs. No Latvijas pirms gadiem 20 vai 30 bija atbraukusi kāda sieviešu mūziķu grupa. Ciemošanās laikā šeit Sidnejā Andris visur Latvijas meitenēm priecājies līdz. Kāda sidnejiete to bija ievērojusi, un kad meitenes brauca prom, uzdāvāja Andrim Elīnas Zālītes dzeju grāmatu Sila Ziedi. Kāpēc? Lai nu kā, vecā dzeju grāmatiņa Andrim vēl arvien ir, un viņš tās dzejas ir iemīļojis!

Referātu par Elīnas Zālītes dzīvi un darbiem Andris Kariks papildināja ar izvilkumiem no filmas Agrā rūsa. Filmas saturs ir pēc populārā Elīnas Zālītes romāna Agrā rūsa un it kā daļēji atspoguļo rakstnieces dzīvi. Filmā nabadzīga sieviete Elza no laukiem ierodas Rīgā, meklē darbu, neatrod, apprec vecu, bagātu vīru, bet ir nelaimīga. Filma skaista, uzņemta Rīgas Kinostudijā 1979. gadā, režisors Gunārs Celinskis, aktieri labi. Referāta gaitā Kārlis Gulbergs nolasīja dažas Elīnas Zālītes dzejas. Patīk Gulberga latviskā intonācija un izruna.

Elīna Zālīte dzima 1898. gadā Gaujienā, slimoja ar tuberkulozi, mira Rīgā 1955. gadā. Strādāja vispirms kā skolotāja Alūksnē, bet no 1921. gada dzīvoja Rīgā. Bija Dailes teātra dramaturģe no 1928.-1934. gadam. Apprecējās 1932. gadā ar Dailes teātra aktieri un režisoru Herbertu Zommeru. Zālīte rakstīja dzejas, romānu, lugas un tulkoja grāmatas no igauņu, krievu un franču valodām. Zālītes tulkojumi ir literāri izcili. Padomju laikā Zālīte šausminājās, ka viņas vārdā iznākot raksti, kuri neesot viņas. Zālītes darbi bijuši līdz nepazīšanai grozīti!

Trīsdesmitajos gados Elīna Zālīte bijusi viena no populārākajām dzejniecēm Latvijā. Viņa uzrakstījusi kādas 130 dzejas. Izdots ir tikai viens viņas dzeju krājums – Sila Ziedi. Dzejas ir emocionālas, par sirds lietām. Ir viegli lasāmas, saprotamas, liriskas ar atskaņām un ritmu. Pazīstamās dziesmas vārdi Virši zili, virši sārti... ir Elīnas Zālītes rakstīti.

Man sevišķi interesants bija ieskats 1920.-1930. gados Latvijā, jo tas bija manu vecāku jaunības laiks. Arī rakstnieces padomju gadu piedzīvojumi bija interesanti, un gribētos vairāk par tādām lietām zināt. Sarīkojums bija ļoti vērtīgs. Lielu lielais paldies Andrim Karikam un Sidnejas Latviešu teātrim. Gaidīšu nākamo literāro sanāksmi. Cerams, ka drīz!

Baiba Vītola Haringtona
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com