Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Ledus, silts laiks un ūdens lāmas

Laikraksts Latvietis Nr. 297, 2014. g. 19. febr.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

1. vieta – Donāts Mockus. Lietuva. „Ganiņš“. FOTO Māris Brancis.

3. vieta – Irina Kudrjaceva. Krievija. „Laime“. FOTO Māris Brancis.

Žūrijas balva – Maija Puncule. „Pikseļu cilvēks“. FOTO Māris Brancis.

Zīle Ozoliņa_Šneidere. „Bērnības sapnis“. FOTO Māris Brancis.

Sergejs Celebrovskis. Krievija. „Uz ilūziju ceļa“. FOTO Māris Brancis.

Henri Tomusk, Lauri Tamm. Igaunija. „Mēness eņģeļi“. FOTO Māris Brancis.

Tajā pašā dienā, kad Sočos atklāja ziemas olimpiskās spēles, tikai stundas trīs agrāk, Jelgavā vēra vaļā vārtus Uzvaras parkam, kur trīs dienas – no 7. līdz 9. februārim – notika XVI Starptautiskais ledus skulptūru festivāls.

Festivāla rīkotāji šim notikumam gatavojās jau laikus: kopš pagājušā gada marta tika vairākkārt destilēts un saldēts ūdens, lai no 70 tonnām dzidra ledus 30 mākslinieki no 7 valstīm – Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Francijas, Lielbritānijas, Izraēlas un Latvijas – varētu nedēļas laikā izgatavot 50 ledus skulptūras.

Pagājušā gada nogalē izsludināja arī kolāžu konkursu Latvijas un pat Šauļu pamatskolās. Atsaucība bija ļoti liela, arī izdoma jo plaša – no Latvijas piedalījās 80 klases, bet no Šauļiem – 30. Tādējādi iesūtīto darbu vērtētājiem nācās krietni pasvīst, lai noteiktu labāko un piešķirtu bezmaksas autobusu uz festivālu Jelgavā. Uzvarēja Cēsu 1. pamatskolas 1.a klase.

Ja runājam par festivālu, tad ar laiku bija kā bija. Vispirms jau ļoti siltā ziema lika bažīties par ledus svētku norisi. Tuvojoties mākslinieku iebraukšanai, laiks bija labvēlīgs – temperatūra noslīdēja zem nulles, arī sniegs uzsniga pilsētā, bet visai plānā kārtā, tēlnieki centīgi kala un apstrādāja ledus bluķus. Taču līdz ko laikarādis virzījās uz piektdienu, tā kļuva arvien siltāks. Piektdienas priekšpusdienā, kad darbus vērtēja žūrija, dažai labai skulptūrai jau sāka tecēt pa ūdens lāsei. Tās steidzīgi atkal ievīstīja īpašos materiālos, lai saglabātu līdz atklāšanas brīdim. Viena skulptūra, kas acīmredzami bija darināta visai ažūra, sabruka pirms laika, nesagaidījusi pat vērtēšanas brīdi.

XVI Starptautiskais ledus skulptūru festivāls tomēr notika. Kā allaž katrs dalībnieks darināja individuālo skulptūru, pēc tam pa diviem autoriem veidoja tā saucamo komandu darbu.

Šīgada tēma – Brīnumzeme. Tā paver jo plašas iespējas māksliniekam ļauties fantāzijām un tulkot pēc sava prāta. Tad nu skatītāju priekšā nostājās gan jaunas meitenes, kas sapņo par lielo dzīves ceļu un neparastiem brīnumiem, gan velns jauna cilvēka izskatā ar ragiem un čūsku ap kaklu, gan kibercilvēks un citi tēli.

Pagājušā gada laureāts individuālo skulptūru grupā lietuvietis Donāts Mockus neko īpaši neštukoja, bet atgriezās bērnības zemē un rādīja ganiņu stabulējam aitu baram. Tas lika atcerēties Annas Brigaderes Sprīdīti, kurš laimes zemi atrada mājās. Arī šogad Donāts visus pārspēja un ieguva augstāko vērtējumu kā žūrijas, tā mākslinieku acīs (darbus vērtē gan paši mākslinieki, gan žūrija piecu cilvēku sastāvā) ar risinājuma vienkāršību un sirsnīgumu. Savukārt igaunis Lauri Timms tēmu risināja abstrakti, pārliecinot, ka arī tā var tēmu interpretēt, ļaujot vaļu katra skatītāja fantāzijai un dzīves pieredzei. Trešo vietu ieguva krieviete Irina Kudrjavceva ar Laimi, risinātu visai drosmīgi un meistarīgi.

Īpaši interesantas bija komandu skulptūras, kuras šogad bieži vien bija izvērsās telpiski, radot ar tēliem plašas ainas. Te galveno balvu guva komanda no Krievijas, vairākkārtēji Jelgavas ledus un smilšu skulptūru festivālu laureāti Andrejs Molokovs un Sergejs Ceļebrovskis, kuri uzbūra krievu pasakas ainu. Arī otro vietu izcīnīja krievu komanda, bet III godalgu saņēma duets – latviete Inese Valtere-Ūlande un jau pieminētais Donats Mockus.

Lai kā festivāla rīkotāji pūlējās nosargāt trauslās ledus skulptūras no siltuma iedarbības – gan vīstīja dažādos materiālos, gan no lietus slēpa teltīs, tomēr ledum nelabvēlīgais klimats darīja savu. Tās kusa, zaudēdamas savu oriģinālo izskatu, vārgākas detaļas priekšlaikus nokrita, atstādamas pēc sevis lielas ūdens lāmas. Un tomēr festivāls pulcināja plašus ļaužu pūļus no tuvākas un tālākas apkārtnes, pat no Lietuvas – leišu valoda bija dzirdama jo bieži. Festivāla apmeklētājus bez konkursa darbiem priecēja arī vairākas foto skulptūras un Koskenkorva ledus bārs, daždažādi koncerti, priekšnesumi bērniem, ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumi un uguņošanas. Lai vai kā bija ar skulptūrām, tomēr festivāls cilvēkiem ir vajadzīgs, tas nes sev līdz daudz prieka un neierastas sajūtas, un tādēļ noteikti būs arīdzan XVII ledus skulptūru festivāls.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com