Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste

Apcietinājumā jau 100 dienas

Laikraksts Latvietis Nr. 304, 2014. g. 9. apr.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Greste.

Ēģiptes prāva pret Austrālijas latviešu žurnālistu Pēteri Gresti un diviem viņa Al Džaziras kolēģiem turpinājās 31. martā. Bija vairākas pazīmes, kuras deva cerību, ka šī tiesas sēde noslēgtos ar pozitīvu rezultātu. Ēģiptes pagaidu prezidents Adlijs Mansūrs (Adly Mansour) vēstulē Grestes un viņa kolēģu ģimenēm izteica prezidenta vēlēšanos nobeigt prāvu, cik vien drīz iespējams, un, ka viņš darīs visu sev iespējamo, lai to panāktu. Un Austrālijas ministru prezidents Tonijs Abots (Tony Abbott) 27. martā piezvanīja A. Mansūram un prasīja, lai prezidents atbrīvo Gresti1.

Bet tiesas sēde beidzās bez rezultāta un tika atlikta uz 10. aprīli. Žurnālisti tagad ir bijuši apcietinājumā jau 100 dienas.

Pēterim Grestem ir arī Latvijas pilsonība, un Latvijas valdība aktīvi darbojas P. Grestes labā. Tiesas sēdē bija klāt Ingūna Vīksne, Latvijas vēstniecības Ēģiptē padomniece, kas ziņo, ka sēdē „bija pavisam negaidīts notikums – tiesnesis lika visiem apsūdzētajiem iznākt no būra (citādi to nosaukt nevar), nostāties viņam pretī un aicināja katru izteikties. Nebūs pārspīlēts, ja teikšu, ka Pētera īsā uzruna saviļņoja zālē esošos.“

Visi trīs žurnālisti uzsvēra, ka viņiem nav nekādas saites ar aizliegto Musulmaņu brālību un ka apsūdzības pret viņiem ir galīgi bez pamata. Pēteris Greste teica, ka viņam ir 30 gadu pieredze, strādājot par žurnālistu, un viņš bija Ēģiptē tikai divas nedēļas, pirms viņu arestēja. Ka viņš būtu Musulmaņu brālības biedrs ir absurdi2,3.

Pēc tiesas sēdes neparedzētā notikuma bija optimistiska sajūta. Bet, kad pēc īsa pārtraukuma tiesnesis atgriezās, viņš atkal aizliedza atbrīvot žurnālistus pret drošības naudu un paziņoja, ka sēde turpināsies 10. aprīlī. Tiesnesis arī deva norādījumu arestēt policistu, kas bija solījis 31. marta sēdē parādīt žurnālistu apsūdzēto video filmu, kurā esot nepamatoti ziņojumi par Ēģipti, kas apdraud Ēģiptes valsts drošību. Filma neparādījās2,3.

Pēc tiesas sēdes Pētera Grestes brālis Miķelis teica, ka viņš ir galīgi samulsis par Ēģiptes tiesas procesu2.

Ir sen jau bijis skaidrs, ka šī prāva ir ne tik daudz ir apsūdzība pret trim žurnālistiem, bet uzbrukums Al Džaziras aģentūrai kā tādai. Ēģiptes valdība neieredz Al Džaziru, jo tās arābu valodas TV kanāls ir bijis labvēlīgs Musulmaņu brālībai, kuru 2013. gada 25. decembrī valdība deklarēja par teroristu organizāciju. Greste un viņa kolēģi atkal atgādināja tiesnesim, ka viņi darbojas ar Al Džaziras angļu valodas aģentūru, kas ir starptautiski atzīta par savu objektivitāti, un kam nav kopēja nostāja ar Al Džaziras arābu valodas TV kanālu. Neskatoties uz to, abas Al Džazira aģentūras finansē Kataras valsts (Qatar), kuras emīrs atbalsta Musulmaņu brālību.

Intervija ar Pētera vecākiem Juri un Lois Gresti ir redzama interneta vietnē4.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

1 http://m.theage.com.au/federal-politics/political-news/release-peter-greste-tony-abbott-appeals-to-acting-egyptian-president-adly-mansour-20140328-35nz2.html

2 http://www.bbc.com/news/world-middle-east-26825440

3 http://www.theguardian.com/media/2014/mar/31/three-al-jazeera-journalists-denied-bail-egyptian-court?CMP=twt_gu

4 http://www.abc.net.au/news/2014-04-04/behind-the-scenes-with-peter-grestes-parents/5369106Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com