Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Virtuozi ieskandina jaunās ērģeles

Iveta Apkalna Latgales vēstniecībā GORS

Laikraksts Latvietis Nr. 306, 2014. g. 25. apr.
Edīte Husare -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jauno digitālo ērģeļu Johannus Ecclesia svinīgais ieskandināšanas koncerts. FOTO Māris Justs.

Ērģelniece Iveta Apkalna. FOTO Māris Justs.

Otrdien, 15. aprīlī, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, spēlējot izcilajai ērģelniecei Ivetai Apkalnai un klātesot Latvijas Republikas premjerministrei Laimdotai Straujumai, notika jauno digitālo ērģeļu Johannus Ecclesia svinīgais ieskandināšanas koncerts. Pasaules līmeņa koncertzāle nu ieguvusi pasaules līmeņa instrumentu – šāds secinājums vakara gaitā izskanēja vairākkārt. Digitālās ērģeles Rēzeknē tagad ir, pateicoties I. Apkalnas degsmei, uzņēmuma Latvijas Valsts meži, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rēzeknes pilsētas domes atbalstam.

15. aprīļa vakarā Latgales vēstniecība GORS, Rēzekne, Latgale un Latvija ieguva jaunu dārgumu, kas reģiona un valsts koncertdzīvi paceļ jaunā līmenī. Spēlējot virtuozajai ērģelniecei Ivetai Apkalnai, piedaloties Valsts kamerorķestrim Sinfonietta Rīga un diriģentam Normundam Šnē, Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas jauktajam korim un diriģentei Andai Lipskai, Rēzeknē tika ieskandinātas jaunās digitālās ērģelēs Johannus Ecclesia. Ieskandināšanas koncertu vadīja mūzikas žurnālists Orests Silabriedis un Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.

Rēzeknē klātesošajiem un Latvijas Radio 3 programmas Klasika klausītājiem bija iespēja līdzpiedzīvot ērģelnieces I. Apkalnas sagatavoto programmu, kurā viņas uzdevums bija parādīt pēc iespējas plašāku jauno ērģeļu iespēju klāstu. J. S. Baha, F. Lista, Dž. Talbena-Bola, T. Eskeša skaņdarbi, latviešu komponista A. Kalēja tokāta par korāli Gods lai ir Dievam augstībā, koncerta kulminācijā Fr. Pulenka Koncerts ērģelēm, stīgu instrumentiem un timpāniem izskanēja ērģelnieces virtuozajā spēlē pusotru stundu garajā programmā.

Ērģeļu iegādes atbalstītāja uzņēmuma Latvijas Valsts meži pārstāvis Viktors Reblis neslēpa prieku, ka uzņēmums spējis strādāt tā, lai varētu atbalstīt arī šo vērienīgo projektu un vēl lielāks prieks esot, ka tieši Latgale ir vieta, kur atrodas jaunais instruments. „Ticu, ka šo ērģeļu balsis izskanēs ne vien Latgalē, Latvijā, bet visā pasaulē,“ svinīgo uzrunu noslēdza V. Reblis.

Rēzeknes Pilsētas domes vadītājs Aleksandrs Bartaševičs secināja, ka pilsēta šajā vakarā saņēmusi lielu dāvanu – jaunas ērģeles, lielisku koncertu un vismaz uz kādu brīdi atpakaļ arī pasaulslaveno ērģelnieci Ivetu Apkalnu. A. Bartaševičs neslēpa cerības, ka līdz ar šo ērģeļu būšanu pilsētā, ērģelniece te ciemosies vēl biežāk – gan spēlēt, gan mācīt citus rēzekniešus – mūzikas skolas audzēkņus. Šādas cerības ir arī pašai Apkalnai, kura jau pirms koncerta atzina, ka priecāsies būt Rēzeknē tik bieži, cik vien viņu gribēs klausīties un būs iespējas.

„Rēzeknē es iemācījos lūgt, te es gāju baznīcā, te es tiku iestiprināta un te es spēlēju savus pirmos koncertus, dievkalpojumus kā ērģelniece. Patiesībā, šeit es dzimu kā ērģelniece,“ teica Iveta Apkalna, un ar neatlaidīgo darbu gada garumā un vakara koncertu, ļaujot īstenoties vēl vienam latgaliešu sapnim. Arī Latvijas Republikas Ministru prezidente Laimdota Straujuma klātesošajiem apliecināja ticību reģiona varēšanai: „Es ticu Latgalei, ticu Latgales cilvēkiem. Visi kopā mēs esam stipri!“

Jaunās ērģeles juridiski pieder Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolai, kas nozīmē, ka tās mācību, koncertu pieredzes un meistarības veidošanas vajadzībām izmantos topošie ērģelnieki. Kā atzīmēja Iveta Apkalna, viņasprāt, galvenais, lai ērģelēm ir piepildīts, aktīvs mūžs, jo līdz ar to pavērsies plašākas ērģeļmūzikas atskaņošanas iespējas, un pilsētai būs iespēja īstenot lielākus ērģeļmūzikas projektus, piemēram, sarīkot Starptautisku Ērģeļmūzikas festivālu. Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas direktore Sandra Mežore atzina, ka ir liels prieks par šī daudzu iesaistīto pušu sadarbības projekta īstenošanu, un kā mūzikas skolas direktorei: „patiess prieks, ka ir tādi audzēkņi, tādi cilvēki, kuri aiziet plašajā pasaulē, bet atgriežas ar bezgala skaistu un vērtīgu sapņu piepildījumu.“

Vairāk: www.latgalesgors.lv

Vēstis sagatavoja

Edīte Husare
Latgales vēstniecības GORS Mārketinga nodaļas vadītāja
E-pasts: gors.vestis@rezekne.lv; edite.husare@rezekne.lvAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com