Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste

Prokurors pieprasa cietumsodu

Laikraksts Latvietis Nr. 313, 2014. g. 12. jūnijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Greste. FOTO Amnesty International.

Ēģiptes prokurors pieprasīja augstāko cietuma sodu Austrālijas latviešu žurnālistam Pēterim Grestem un viņa diviem Al Džazira kolēģiem Mohamedam Fahmijam (Mohamed Fahmy) un Baheram Mohamedam (Baher Mohamed) tiesas sēdē 5. jūnijā, apsūdzot viņus par „velnišķīgu līgumu“ ar aizliegto Musulmaņu brālības organizāciju. Ja Gresti notiesā par vainīgu, viņu varētu apcietināt uz septiņiem gadiem, un viņa kolēģus uz 15 gadiem. Visi trīs ir bijuši apcietināti kopš 2013. gada 29. decembra, kad viņus arestēja par „nepatiesiem ziņojumiem“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“ un par sadarbību ar Musulmaņu brālību.(1)(2)

Prāvas 11. tiesas sēdē prokurors pabeidza sniegt tiesai savus pierādījumus, piedēvējot, ka žurnālisti bija izmantojuši ziņojumus no Musulmaņu brālības un tos rediģējusi tā, lai parādītu, kā Ēģiptē notiek pilsoņu karš. Galvenais prokurors Mohameds Barakats (Mohamed Barakat) teica, ka Al Džaziras reportāžai par protestiem un seksuāliem uzbrukumiem Tahiras laukumā (Tahir Square) 2013. gada jūlijā bija nolūks parādīt Ēģipti pasaulei sliktā gaismā. Prokurors neminēja specifiskus ziņojumus, kuri esot bijuši nepatiesi rediģēti. Iepriekšējās tiesas sēdēs rādītie pierādījumi ieskaitīja ziņojumu par zirgiem no cita Ēģiptes TV kanāla, Grestes dokumentālo filmu par Somāliju (BBC televīzijai) un preses konferenci Kenijā. Tika rādītas arī daudz nerediģētas intervijas ar pārstāvjiem no visiem politiskiem viedokļiem Ēģiptē, ieskaitot Musulmaņu brālību, kas valdīja Ēģiptē līdz 2013. gada jūlijam, bet kas decembrī tika aizliegta un nodēvēta par teroristu organizāciju. Pašreizējās valdības atbalstītāji ienīst Al Džaziru, un it sevišķi tās arābu valodas kanālu par to, ka tas dod balsi Musulmaņu brālībai.

Bet Fahmija advokāts Abu Bakrs (Abou Bakr) uzsvēra, ka žurnālista uzdevums bija intervēt pārstāvjus no visām politiskām krāsām, un iesūdzēt viņus par šo nozīmēja tiesāt žurnālistu profesiju kā tādu.

„Šī nav prāva pret šiem trijiem žurnālistiem – šī ir prāva pret visiem žurnālistiem,“ teica Abu Bakrs. „Ja žurnālists uzfilmē kādu, kas saka nost ar prezidentu, tas nenozīmē, ka žurnālists piekrīt sacītam.“

Savā uzrunā tiesai Abu Bakrs teica, ka prokurora argumenti bija nepieņemami, jo viņu galvenie liecinieki atzinās tiesā, ka viņi nebija kompetenti izvērtēt vai Al Džaziras žurnālisti bija apdraudējuši Ēģiptes valsts drošību. Šis atzinums nebija konsekvents ar viņu rakstisko liecību pirms prāvas. Abu Bakrs arī teica, ka daudzas prokurora procedūras bija nepieļaujamas: piemēram, aizstāvamo advokātiem nebija pieejami visa pierādījumi; prokurors nespēja minēt specifiskus video piemērus, kas pierādītu apsūdzības; bija neskaidrība par to, kura tehnika pieder kuram žurnālistam.

Grestes un Mohameda advokāts Jusrijs Sajeds Samijs (Yusri Sayed Sami) arī uzrunāja tiesu un atkārtoja daudzus Abu Bakra argumentus.

Tiesas pārtraukumā Fahmijs no ieslodzījuma krātiņa sauca, ka šī prāva bija apvainojums visiem žurnālistiem, kas darbojas Ēģiptē. „Ja mēs esam cietumā tāpēc, ka mēs nosaucām Ēģiptes 2013. gada režīma mainu par valsts apvērsumu, kāpēc nav CNN un BBC šajā krātiņā,“ viņš teica. „Kāpēc nav visi žurnālisti šajā krātiņā?“

Pēteris Greste teica, ka šī prāva bija vendeta pret Al Džaziras arābu valodas kanālu, Mubašer Miser (Mubasher Misr), kas tagad ir aizliegts Ēģiptē. Al Džaziras angļu valodas kanālam ir atļauts darboties Ēģiptē, bet prokurors nekad nav pieņēmis, ka šie ir atsevišķi kanāli, teica Greste.

Kopā ar Al Džazira žurnālistiem tiek tiesāti seši studenti, kas ir apsūdzēti par piedalīšanos protestā pret valdību. Kāds sakars šīm apsūdzībām ir ar žurnālistiem, nekad nav bijis izskaidrots. Tiesu atcēla uz 16. jūniju, kad advokāts, kas pārstāv šos studentu, uzrunās tiesu.

Ir iespējams, ka tiesa sniegs savu spriedumu pirms jūnija beigām. Pētera Grestes vecāki Brisbanē teica, ka lai gan viņi zin, ka Pēteris ir nevainīgs, viņi tomēr gatavojas uz sliktāko. „Labākais rezultāts būtu, ka viņu atbrīvo,“ teica Pētera māte Lois Greste, „bet pēdējos sešos mēnešos mums ir bijis daudz negaidītu pārsteigumu, un es domāju, ka tiesa varētu arī piespriest sodu.“

Pētera Grestes brālis Miķelis pašlaik ir Kairā, lai būtu klāt tiesas sēdēs un atbalstītu Pēteri. Radio intervijā, atbildot uz jautājumu: Ko Austrālijas publika var darīt, lai atbalstītu Grestes ģimeni? Miķelis teica: Bez šaubas, Pētera un viņa kolēģu garastāvoklis tiek stiprināts ar publikas atbalsta. Ir svarīgi, ka šī prāva paliek publikas uzmanībā un ka cilvēki to izziņo caur saviem sabiedriskiem tīkliem.(3)

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.theguardian.com/world/2014/jun/05/al-jazeera-journalists-could-face-jail

(2) http://www.smh.com.au/world/prosecution-wants-maximum-sentence-for-aljazeera-journalists-including-australian-20140606-zrzas.html

(3) http://www.abc.net.au/am/content/2014/s4019950.htmAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com