Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Intervija – Maija Kovaļevska

Dziedātāja atkal Austrālijā

Laikraksts Latvietis Nr. 404, 2016. g. 24. martā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Maija Kovaļevska un Džimins Parks (Ji-Min Park) izrādē Sidnejā. FOTO Publicitātes foto.

Maija Kovaļevska un Džimins Parks (Ji-Min Park) izrādē Sidnejā. FOTO Publicitātes foto.

Maija Kovaļevska Sidnejā. FOTO Ojārs Greste.

No šī gada 2. janvāra līdz 23. martam Sidnejas Operā bija skatāms Pučini operas „Bohēma“ iestudējums. Marta mēnešu izrādēs Mimī lomu dziedāja latviešu soprāns Maija Kovaļevska. Līdzīgi kā apmēram pirms gada (skat. LL346 – laikraksts.com/raksti/5105) arī šī intervija tapa gan Ojāram Grestem tiekoties un sarunājoties ar dziedātāju, gan Ilzei Nāgelai sarunājoties ar Maiju internetā, apmainoties epasta vēstulēm. Laikraksts „Latvietis“ izsaka lielu pateicību māksliniecei par atsaucību un intervijai ziedoto laiku.

Ojārs Greste: Priecājos, ka atkal esi Austrālijā! Kāda ir sajūta šoreiz Sidnejā?

Maija Kovaļevska: Brīnišķīgi! Tas ir prieks atgriezties un atkal būt uz šīs skatuves. Arī pilsēta man ļoti patīk. Klimats ir lielisks. Katrreiz ir prieks būt šeit.

OG: Kad uzzināji, ka atkal dziedāsi Sidnejā, un atkal Mimī?

MK: Piedāvājums nāca jau uzreiz: man pateica, ka ļoti vēlētos, ja es atkal atbrauktu un mēģinās visu runāt ar manu aģentu. Tad izrādījās, ka tieši šis periods man bija brīvs. Mani aicināja arī uz Melburnu, bet diemžēl uz Melburnu es netiku šoreiz, jo man jau bija aizņemts; man jau bija citur jābūt tajā pat laikā. Paldies Dievam, uz Sidneju es varēju atbraukt un esmu ļoti priecīga, ka atkal varu šeit būtu Mimī lomā šai brīnišķīgajā iestudējumā.

OG: Vai, ņemot vērā pagājušā gada Austrālijas pieredzi (publiku), kaut ko mainīji šajā lomā?

MK: Jā, es varu teikt, ka katru reizi loma mainās, loma aug, un arī parters ienes kaut ko jaunu. Šeit es varu teikt, ka mums ir bijis šeit lielisks, brīnišķīgs sastāvs. Sākot jau ar maestro, kurš ir brīnišķīgs diriģents Kristians Badeja (Christian Badea) – rumāņu izcelsmes amerikāņu diriģents, kurš ir ļoti daudz strādājis Metropolitēna Operā un Londonā un pasaules lielākajos teātros ar lielu pieredzi, un, tiešām,varētu teikt, tāds vecas skolas diriģents, kurš pārstāv tādu stingro, veco skolu, ar tādu pamatīgu vērienu. Līdz ar to mums visiem bija ļoti, ļoti liels gandarījums arī paši mēģinājumi, mēģinājumu process – kārtīgi katram šo savu lomu izstrādāt. Es domāju, ka tas iznākums visiem bija milzīgs gandarījums un prieks. Ar kolēģiem mēs runājām, kas tas bija kaut kas tāds īpašs, ko nevar ar vārdiem izstāstīt.

OG: Kāds Tev ir bijis pagājušais gads? Cik opernamos un kādas lomas nodziedātas?

MK: Pagājušā gadā pēc Sidnejas es uzreiz atgriezos Eiropā un man bija turneja ar Londonas Filharmonisko orķestri. Es dziedāju Verdi Rekviēmu – savu pirmo Verdi Rekviēmu; tās bija vairākas uzstāšanās Eiropā. Man tas bija pilnīgi jauns repertuārs. Pēc tam es biju Vīnē – Vīnes Valsts operā, kur uzstājos Tatjanas lomā operā Jevgeņijs Oņegins – tā arī ir viena no manām mīļākajām lomām. Pēc tam man bija atgriešanās Rīgā uz Latvijas Nacionālās operas skatuves pēc laikam astoņu gadu pārtraukuma. Es uzstājos Operas festivālā Mimī lomā. Tad uzstājos vairākās vietās Vācijā – gan Drēzdenē, gan Hamburgā, gan Hannoverā; arī tieši Bohēmā mani uzaicināja. Vēl jau kaut kas bija, laikam piemirsies.

OG: Uz šo jautājumu jau Tu daļēji atbildēji, proti, vai pēdējā gada laikā esi bijusi Latvijā?

MK: Mani uzaicināja Zigmars Liepiņš uz Rīgas Operas festivālu, kas bija Pučīni zīmē. Es piedalījos Galā koncertā kā viena no solistēm, gan arī divās Bohēmas izrādēs; tās bija lieliski apmeklētas, un es izjutu īpašu publikas mīlestību un sirsnību, atgriežoties Latvijā.

OG: Vai šogad paredzēts apciemot Latviju, un dziedāt Latvijas operā?

MK: Šogad man nav paredzēts uzstāties Latvijā; cerams, kaut kad nākotnē atkal iznāks.

OG: Kādas lomas un kādās valstīs paredzēts šogad dziedāt?

MK: Uzreiz pēc Sidnejas es došos pirmo reiz uz Brazīliju uz Sanpaulo Teātri, kas ir brīnišķīgs, vēsturisks operteātris, un man būs tas gods uzstāties atkal Mimī lomā. šoreiz būs cits iestudējums. Es tiešām ar patiesu interesi gaidu šo braucienu, jo tas man būs pirmo reizi Brazīlijā un būs interesanti redzēt šo lielo pilsētu un arī redzēt Brazīliju, kas ir olimpiādes gaidās, jo Riodežaneiro būs tūlīt arī olimpiāde.

OG: Kad atkal nākamreiz dzirdēsim Tevi Austrālijā, un varbūt arī Melburnā?

MK: Mani atkal aicina, protams; jāskatās, jo to visu kārto mans aģents, mana aģentūra, mans menedžeris, un es ļoti ceru, kā saka – krustoju pirkstus – un jālūdz Dievs, ka laiki sakristu un ka es tieku atkal; ar lielāko prieku atkal braukšu; dziedāšu un būšu Sidnejā un ceru, ka iznāks arī Melburnā.

OG: Tagad jau Tev ir iemesls braukt uz Austrāliju, jo, cik es saprotu, Tev ir radi, kas dzīvo Sidnejas tuvumā...

MK: Jā, izrādās, ka mana otrās pakāpes māsīca Indra dzīvo šeit, netālu no Sidnejas. Tikko nedēļas nogalē es biju viņu apciemot un viņiem ar vīri Deivu ir tikko piedzimusi maza meitiņa Eviņa un viņai palika trīs mēneši; tā, ka mūsu dzimtas nākošā paaudze arī dzīvo šeit pat Austrālijā.

OG: Maija, es saprotu, ka kopš Otrā pasaules kara Tu esi pirmais latviešu soprāns, kas dziedāja Ņujorkas Metropolitēna operā. Pastāsti, lūdzu, kā Tu tur nokļuvi?

MK: Uzaicinājums nāca negaidīti, tas bija desmit gadus atpakaļ – 2006. gadā. Tas bija uzreiz pēc uzvaras Plasido Domingo rīkotajā Operalia konkursā, kas ir dziedātāju vidū ir tāda pirmā formula, olimpiāde – varētu teikt. Toreiz es uzvarēju, es ieguvu pirmo vietu, un man uzreiz piedāvāja, jo pēkšņi bija saslimusi Mimī lomas izpildītāja Ņujorkas Metropolitēnā un piedāvāja tieši man uzreiz braukt, jo finālā es biju dziedājusi tieši Mimī āriju. Un mani uzaicināji personīgi Plasido Domingo, kurš pats arī diriģēja šo izrādi. Tas bija negaidīti un pēkšņi, un es pat nepaspēju aptvert, kad biju jau uz skatuves! Faktiski bez mēģinājumiem un lomu, paldies, Dievam, es biju jau dziedājusi; tā bija loma, ko es jau zināju, un bija jau bijusi pieredze citur. Tas viss nāca brīnišķīgi kā tādā sapnī – sapņa piepildījums Un, protams, pēc tam es tiku uzaicināta vēl; esmu dziedājusi tur vairākās lomās: gan Orfejs un Eiridike jauniestudējumā, kur biju Eiridikes lomā ar maestro Džeimss Levains, kas ir galvenais diriģents Ņujorkas operā un pēc tam arī Liu lomā, Mihaelas lomā un grāfienes lomā Figaro kāzās... vairākās lomās. Amerika diezgan daudz saistās ar manas karjeras pirmo posmu. Varētu teikt, ka es esmu dziedājusi gandrīz visos Amerikas teātros: Vašingtonas, Losandželosas operās, Sanfrancisko Operā, esmu uzstājusies Bostonā... vienīgi Čikāga man pietrūkst, bet tur gan es uzstājos latviešiem Latviešu biedrības koncertā.

OG: Kas ir nākošā loma, ko Tu patreiz iestudē?

MK: Šobrīd es strādāju pie jaunas lomas. Man ir bijis tā, ka visu laiku esmu bijusi mirēju lomās uz skatuves, daudz jāmirst, jo tas balss tips ir tāds aizkustinošs un lirisks un līdz ar to vienmēr piedāvā Mimī lomu vai Liu lomu, vai Violetas lomu. Tagad es esmu pievērsusies komiskajai operai un tā būs mana pirmā Alises Fordas Verdi Falstafā. Es ļoti gaidu šo debiju Ženēvā, kas būs drīz – pēc pāris mēnešiem.

OG: Un šo lomu Tu patreiz iestudē?

MK: Jā, es pie tās šobrīd strādāju, un tur ir diezgan daudz darba pie ne tikai muzikālā materiāla, kas ir sarežģīts un ritmiski grūts un nav tik viegli izdziedams, bet arī tieši pie teksta, kas ir ģēniju – Verdi, Šekspīrs un Arigo Boito, kas ir rakstījis libretu. Un librets tiešām ir fenomenāls, jo tur tiešām ir tik daudz zemtekstu un visādu lietu, ko tiešām varbūt pat visi itāļi paši nesaprot. Tur ir jāiedziļinās, lai to varētu pasniegt. Es domāju, kā aktrisei man būs īpašs izaicinājums – komiski un interesanti pasniegt. Tas man pašai patīk.

OG: Kāda vispār sajūta, būt atkal Austrālijā?

MK: Ļoti laba. Es esmu iemīlējusies Austrālijā, un katru reizi es te jūtos tā brīvi; ir brīnišķīga brīvības sajūta – gan klimats, gan daba, gan arī cilvēki ir ļoti atsaucīgi. ļoti draudzīgi; nekur nav jāsteidzas, tāds mierīgs viss; te patīkama atmosfēra ir.

OG: Paldies, Maija!

Sidnejā, 2016. gada 14. martā
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com