Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


100 gadi nosvinēti!

Elmārs Ģērmanis

Laikraksts Latvietis Nr. 111, 2010. g. 27. sept.
Linda Graudiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Elmars1

Elmārs ar mazbērniem – Leldi un Oskaru. FOTO Linda Graudiņa.

Elmars2

No kreisās: Dēls Klāvs, meita Linda, ģimenes draugi Pēteris Manass un Vija Sierina FOTO Linda Graudiņa.

Saulainā Sidnejas dienā pulcējās radi un draugi, lai atzīmētu Elmāra 100 raženus gadus.

Elmārs piedzima 1910. g. 14. septembrī Alūksnes pagastā kā lauksaimnieka dēls. Viņš atstāja māsu Olgu ar vecākiem uz laukiem un iestājās Latvijas Universitātes inženieru zinātņu fakultātē, ko beidza ar summa cum laude. Studiju laikā viņš iestājās korporācijā Talavija, kurā viņš ir bijis aktīvs loceklis visu mūžu. 1944. gadā, neilgi pēc apprecēšanās Rīgā, viņu iesauca karadienestā. Viņš dienēja 15. divīzijas artilērijā Krievijā, Latvijā un Austrumvācijā. Nonāca nometnēs Vācijā un kara beigās atradās pie UNRRAs kā darbnīcu vadītājs. 1949. g. viņš ar ģimeni – pirmo sievu Regīnu un dēliem Klāvu un Raiti – izceļo uz Austrāliju. Kara laiks daudz mainīja cilvēku dzīvēs, un arī Elmāra pirmā laulība neizturēja tās pārmaiņas. Sieva ar dēliem pārvācās uz Adelaidi. Elmārs palika Sidnejā. Elmāram zinātne un darbs tomēr bija viņa spēks. Jau 1949. g. viņš sāk strādāt Jaundienvidvelsas Valsts celtniecības departamenta (Department of Public Works) projektēšanas daļā un ieguva inženiera tiesības. Tur viņš strādāja 26 gadus un tiek pakāpeniski paaugstināts, līdz kļūst par galveno projektēšanas inženieri.

Elmārs apprecēja Irēni 1955. gadā, un piedzima meita Linda. Visa ģimene piedalījās Sidnejas latviešu dzīvē – gan biedrībā, gan korporācijā, gan draudzē.

Elmārs tupināja saites ar saviem kara kumpeļiem un korporācijas brāļiem, kuri dzīvoja plašajā pasaulē. Viņš pirmo reizi ceļoja uz Latviju ar ģimeni 1976. gadā, bet 1992. gadā, īsi pēc tam, kad Irēne aizgāja aizsaulē, Elmārs viens pats atgriezās uz savu lauku māju Priedniekos. Linda nesen pārvācās uz Melburnu ar vīru Andi un bērniem – Oskaru un Leldi, bet vecākais dēls Viktors vēl dzīvo Sidnejā. Elmāra vecākais dēls Raits dzīvo ar sievu Tamāru Adelaidē, bet otrais dēls ir strādājis kā arhitekts Dubajā, Ņujorkā un tagad dzīvo Losandželosā.

Jubileju rīkoja meita kopā ar Ināru Graudiņu, kura bija uzcepusi visiem viesiem pīrāgus un kliņģeri. Dēls Klāvs bija atbraucis no Losandželosas un Vija bija atlidojusi tanī rītā ar svaigu Rīgas tirgū pirktu maizi. Apsveikumi nāca no Austrālijas politiķiem, ka arī no karalienes Elizabetes, gubernatores Kventinas Braisas (Quentin Bryce), ministru prezidentes Gilardes (Gillard). Arī bija mīļi sveicieni no plašā draugu pulku, kā arī no māsām Milford mājā, kur Elmārs ir dzīvojis beidzamos 10 gadus.

Šī priekš Tevis liela dien’,
Nedrīkst palikt tikai viens.
Mēs, kā kūkas, Elmār’ cienam
Domājam par senām dienām.

Linda Graudiņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com