Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Svinīgi sāk 2019. darbības gadu

Sidnejas Latviešu vīru koris

Laikraksts Latvietis Nr. 542, 2019. g. 16. maijā
Daina Jaunbērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLVK

Raimonds Krauklis ar jubilejas kliņģeri. FOTO Ojārs Greste.

Raimonds Krauklis ar jubilejas kliņģeri. FOTO Ojārs Greste.

Sidnejas Latviešu vīru koris atsāka savu 63. darbības gadu ar lielām svinībām, proti, kora dibinātāja Raimonda Kraukļa 95. gadu dzimšanas dienas atceri. Kora saime bija sanākusi kuplā skaitā, lai atzīmētu šo dižo jubileju. Iesākām vakaru ar gadskārtējo pilnsapulci, kurā ar aklamāciju ievēlēja esošo kora priekšnieku un valdi.

Jubilāram ienākot Mārtiņa Siliņa zālē, spontāni izskanēja skaļi aplausi. Galdi bija klāti ar Ārijas Zodiņas kliņģeri, pavlovu kūku un torti, kā arī ar Māras Timermanes lašu maizītēm un uzkodām. Sirsnīgs paldies mūsu goda biedrēm par garšīgo devu! Jubilāram apsēžoties, varējam iesākt oficiālo daļu.

Kora priekšnieks Andris Jaunbērziņš iesāka savu uzrunu, un es citēju „Mīļais jubilār, kā Āmerikas slavenā sitkomā mēdz teikt, „Visi mīl Raimondu – Everybody Loves Raymond!“ Un tā tas ir ar Tevi. Tāpēc, latviski sakot, Raimond Kraukli – „This is Your Life!“

Raimonds piedzimst Rīgā, 1924. gadā 4. martā. Viņa tēvam Ernestam un mātei Marijai aug divi dēli – Raimonds un brālis Leonīds. Rīgā Raimonds apmeklē pamatskolu, kur jau sāk dziedāt jauniešu korī, kas saucās Kur Tu te, Kur Tu te (ci ), un tā sākās Raimonda mūža gara saistība ar kora dziedāšanu. Pēc tam Raimonds apmeklē pilsētas arodskolu. Jaunībā viņam ir daudz un dažādas intereses – it sevišķi basketbola spēle. Viņa klubs Rīgas Starts izcīnīja Latvijas jauniešu zem 16 gadu vecumu zēnu līgas meistartitulu – varens panākums! Raimis pats spēlēja kā aizsargs. Daži viņa komandas līdzspēlētāji bija brāļi Priedkalni un izcilais Latvijas zvaigzne Jānis Zebeliņš, kurš pēc kara spēlēja Eiropā slavenā Latviešu All Stars de Rīga vienībā. Raimonds arī bija savas skolas avīzes atbildīgais redaktors.

1943. gadā, 19 gadu vecumā, Raimondu iesauc leģionā, kur viņš dienē ceturtā piegādes pulkā līdz otrā pasaules kara beigām 1945. gadā. Pēc kara nāk gūsta laiks Zēdelgemā Beļģijā, kur Raimonds paliek līdz 1946. gadam. Šeit arī uzturas SLVK dibinātājs un kora solists Alberts Cinis. Alberts veselības dēļ nespēja ierasties, bet sūta savam cīņa biedram vissirsnīgākos sveicienus viņa dižajā 95. gadu dzimšanas dienā.

Pēc kara Raimonds uzturas Rotenburgas nometnē, kur sākās pazīšanās ar SLVK superbasu Ēriku Kuikulīti un varoņtenoru Ojāru Kiršteinu.

Kuģis General Taylor ved bēgļus uz Ņūkasli Austrālijā un tad tālāk ar vilcienu uz Grētas nometni Jaundienvidvelsā. Savus divus līguma gadus Raimonds strādā virs zemes ogļu raktuvēs Kvīnslandē.

1955. gadā, pārceļoties uz Sidneju, Raimonds strādā automašīnu uzņēmumā. Sidnejā viņš iestājās Sidnejas Latviešu biedrībā un sporta kopā Olimpia, kur ar kluba vadītāju un mūža draugu Kārli Ērgli sekmīgi spēlēja basketbolu un volejbolu.

Par SLVK dibināšanu Raimonds stāsta; es citēju: „1956. gadā satiku Ēriku Kuikulīti pie Stratfīldas stacijas. Ēriks man teica, ka šovakar dibināsim vīru kori; nu atnāc! Aizgāju ar, un tā viss sākās. 2. martā, sapulcei beidzot, bija tapis SLV koris ar 23 dziedātājiem, Jāņa Puisēna vadībā.“

„Raimonds dzied otro tenoru jau no sākuma un ilgus gadus dziedāja plecu pie pleca ar dibinātājiem Vitāliju Andersonu, Elmāru Bērziņu, Arnoldu Gūtmani, Alfrēdu Siļķēnu un pēc tam ar Maksi Vasiļevski un Gunāru Zodiņu. Raimonds arī piemin Albertu Cini un Arvīdu Luci – abi kora solisti. Bet visilgāk viņš mūsu ierindās ir dziedājis kopā ar Ivaru Birzi.“

Ivars iesāka savus sveicienus ar dzejas rindiņām.

„Šodien Tava diena, pāri visām mirdz,
Tu mums esi tāds viens
Apsveicam no visas sirds.“

Ivars minēja Raimonda ilgos gadus, kora valdē kopā strādājot, kā arī viņa pašaizliedzīgo darbu, kora arhīvu krājot. Raimonds, tāpat kā Ivars, ir dziedājis pie visiem vīru kora diriģentiem. Raimonds sākuma gados veda Ivaru mājās no mēģinājumiem, un kopā korī viņi ir pavadījuši gandrīz 120 gadus! Ivars pacēla savu glāzi teikdams, ka ir priecīgs būt klāt viņa labā drauga Raimonda lielā jubilejā un uzdzert uz viņa veselību.

Sekoja Raimonda ilggadīgā drauga Imanta Līča un Māras Kļaviņas sacerētais dzimšanas dienas sveiciens, ko nolasa Andris Jaunbērziņš.

„Šodien atkal liela diena, jāsvin dzimšan's diena viena;
Dziedot augstu priek' un laimi, sveicam tagad mūsu Raimi.
Sanāk draugi, sanāk radi, Kas tiem pavēlē, kas liek?
Mūsu Raimim dižie gadi, šodien ielīgoti tiek.
Sēžot lielā draugu barā, Raimis jūtas kunga garā,
Smaidu pārklātu pār seju, svin viņš savu jubileju.
Korī dzied viņš tīru balsi, kantāti, vai arī valsi,
Mēģinājumā sēž jakā, koncertā gan pošas frakā.
Vēlam izturību, spēku, pārvarēt ik katru dēku!
Strādāt braši letiņ' lietā, pārējo likt otrā vietā.”

Pienācis apsveikums arī no Ivara Štubja. Savos sveicienos Ivars dēvēja Raimondu par inspirāciju visiem un pateicās viņam par atbalstu. Ivars uzskata Raimondu par nekustamu pamatu vīru korim un atstāsta vienu spilgtu atmiņu no Raimonda. 2013. gada Dziesmu Svētkos kora mēģinājuma laikā temperatūra uzskrējusi pāri 30°C. Vīru koriem gadījās sēdēt karstā saulē vairākas stundas. Ik pa 15 minūtēm dzirdami skaļi saucieni Palīgā, palīgā! Vēl viens jaunietis noģībis briesmīgā karstumā! Redzami jaunieši bez krekliem un biksēm un daži pat aizbēguši prom no saules. Vienīgais SLVK dziedātājs Raimonds, jau tuvu pie 90 gadiem, ar savu cepuri, kreklu ar garām piedurknēm, saules krēmu un ūdens pudeli mierīgi sēdēja un izturēja visu mēģinājumu gandrīz bez sviedriem! Šis stāsts, Ivars piebilst, izsaka ļoti daudz par Raimonda raksturu un izturību.

Nākošā apsveicēja, pati diriģente Daina Jaunbērziņa.

„Raimondu pazīstu jau 38 gadus, kopš pirmās dienas kori vadot. Raimonds bija man liels palīgs, it sevišķi sākuma gados. Bieži smēlu informāciju par komponistiem un autoriem. Raimonda zināšana bija ļoti plaša. Viņš bija ļoti kārtīgs nošzinis. Varēju ātri un viegli visu atrast kora skapī vai krājuma grāmatā. Starp citu, Raimondam ir ļoti glīts rokraksts! Kopā sastādījām neskaitāmus tekstus mūsu programmām koncertiem, dziesmu pēcpusdienām un eglītēm. Kora eglītes vakaros koristi deklamēja Raimonda sagādātos dzejoļus un stāstījumus.

Kopā ar savu ilggadīgo draugu Jāni Siļķēnu no Brisbanes, Raimonds koordinēja kora programmu vāku un afišu zīmējumus. Varēja uzreiz pazīt vīru kora reklāmas.

Raimonds ir bijis kora pirmais propagandas ministrs, rakstot laikrakstos un Ritumā par kora dzīvi. Viņš ir arī bijis vairākās Kultūras dienās apkūlību dziesmu autors. Ar vārdu sakot –inteliģents, talantīgs rakstnieks, mākslinieks, dzejnieks un dziedātājs!

Un ko lai saku par viņa nepārspējamo pašaizliedzīgo kora arhīva darbu? Nezinu otru kori, kam tik plaša, rūpīgi saglabāta kora vēsture. Tagad varat atrast Raimonda darbus arī Latvijā. Raimonds ir iegrāmatojis vairāk nekā 3 000 rakstus, fotogrāfijas, plakātus un afišas. Varens sasniegums! Kora lielajās jubilejās Raimonds bija atbildīgs par izstādi – 10, 20, 30, 40 un 50 gadu atcerēm. Gatavojot mūsu 60 gadu izstādi, lietojām materiālus no Raimonda krājuma. Bez viņa lielajām pūlēm visus šos gadus mums nebūtu bijusi tik laba izstāde. Tas viss Raimonda nopelns! Kopš kora dibināšanas Raimonds ir braši dziedājis otro tenoru šeit Sidnejā, visās Austrālijas pilsētās, kur notika Kultūras Dienas, Daugavas Vanagu dienas, kā arī vairākas reizes Latvijas Dziesmu svētkos. Viņš ļoti efektīvi darbojies kora valdē kā vicepriekšnieks un, kā minēju, nošzinis. Raimonds ir vienmēr smaidīgs, draudzīgs un izpalīdzīgs. Visu mūsu vārdā pateicos Tev, Raimond, par mūža darbu veltītu vīru korim un zinu, ka Tu to visu esi darījis ar lielu mīlestību un ar prieku. Nav bijis un vairs nebūs otrs tāds kā Raimonds! Viņš ir bijis, ir, un vienmēr būs iecienīts džentelmanis. Novēlam Tev labu veselību, spēku un izturību nākotnē. Atradu dažas rindiņas, ko Raimonds man uzrakstīja 1985. gadā pieliktas klāt pie ziedu buķetes. Šīs rindiņas tagad veltu Tev:

Ir labi ja zini un jūti, Tu cilvēkiem vajadzīgs esi.
Tu visiem siltumu sūti, Tu saulainu prieku nesi.“

Jau 38 gadus Raimonds mani ir apdāvinājis ar šokolādēm, atspirdzinājumiem un ziediem. Tāpēc šodien no sevis pasniedzu Tev šos ziedus Tavā lielā jubilejā.“

Kora biedre, veicinātāja Vija Spoģe-Erdmane bija gatavojusi Raimonda lielai jubilejai dāvanu. Lielā rāmī redzamas vairākas fotogrāfijas no Raimonda kora dzīves ar zelta numuru 95 centrā, kopā ar koristu parakstiem. Paldies Vijai, par šo skaisto piemiņu!

Oficiālajai daļai beidzoties, koris nodziedāja tradicionālo dzimšanas dienas sveicienu Lai Dzīvo, uzdzērām šampānieti Raimonda veselībai, un visi baudījām svētku klāstu.

Kavējamies atmiņās un bijām gandarīti, ka varējām mūsu kora iemīļotam, iecienītam dibinātājam un mūža biedram Raimondam parādīt daudzkārt pelnīto godu.

Lai dzīvo Raimonds!

Daina Jaunbērziņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com