Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kad beidzās Otrais Pasaules karš?

Laikraksts Latvietis Nr. 557, 2019. g. 12. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kad beidzās Otrais Pasaules karš? Latvijā bieži dzird apgalvojumu, ka Otrais Pasaules karš beidzās 1945. gada 8. maijā (vai 9. maijā). Citi atceras, ka kara darbība tomēr turpinājās, un Japāna parakstīja bez­ierunu padošanās tikai 1945. gada 15. augustā. Bet ir arī vēl citas versijas.

Dīvainākais ir vairākkārt lasītais par latviešu bēgļiem, kuri atstāja Latviju, it kā „pēc Otrā Pasaules kara“. Bēgļi devās ar kuģiem no Rīgas līdz tam brīdim, kad to ieņēma Sarkanā armija jau 1944. gada 13. oktobrī. Tad vēl kādu laiku kuģi brauca no Kurzemes. Bet, izņemot zvejnieku laivas, bēgšana beidzās ar Vācijas kapitulāciju 8. maijā – pēdējais kuģis ar 27 700 pasažieriem atstāja Liepājas ostu 1945. gada 8. maijā.

Tātad, ja bēgļi atstāja Latviju „pēc Otrā Pasaules kara“, tad Otrais pasaules karš beidzās jau 1944. gadā. Skaidrs, ka šīs ir muļķības, kaut arī samērā izplatītas.

Mazliet nopietnāk, runājot par karu Eiropā, 1945. gada 2. augusta Potsdama vienošanās atstāja nenokārtotus vairākus jautājumus. Tie tika atlikti līdz kamēr būtu finalizēts miera līgums, kuru parakstītu tad, kad ir dibināta tāda Vācijas valdība, kura būtu „adekvāta“ šim nolūkam.

Bija jāgaida 45 gadi, līdz kamēr Vācija parakstīja Galīgo vienošanos (angliski „Treaty on the Final Settlement with Respect to Germany“) ar četrām Vāciju okupējošām valstīm: ASV, Apvienoto Karalisti, Franciju un Padomju Savienību. Tas notika Maskavā pirms tieši 29 gadiem – 1990. gada 12. septembrī. Līgumu atsevišķi parakstīja Vācijas Federatīvā republika (Rietumvācija) un Vācijas Demokrātiskā republika (Austrumvācija), bet to vēlāk ratificēja apvienotā Vācija.

Galvenie noteikumi bija par militāriem spēkiem un par robežām. Okupējošās varas atteicās no visām tiesībām, kuras tām bija Vācijā. Padomju bruņotie spēki pamestu Vāciju līdz 1994. gada beigām, un Vācija samazinātu savus bruņotos spēkus uz ne vairāk kā uz 370 000 militārpersonām. Visas pagaidu robežas tika apstiprinātas, un Vācijas satversmi mainīja tā, lai Vācija nekad nedrīkstētu pieņemt lūgumu pievienot Vācijai kādu teritoriju ārpus 1990. gada līgumā noteiktajām robežām.

Tātad, kaut arī nekad nav bijis formāls miera līgums, ar kuru tiktu noslēgts Otrais Pasaules karš, ir zināma loģika apgalvojumam, ka karš Eiropā beidzās ar Gala līguma parakstīšanu pirms 29 gadiem.

GN
2019. gada 12. septembrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com