Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Bezziemā ledus skulptūru festivāls Jelgavā

Laikraksts Latvietis Nr. 583, 2020. g. 20. febr.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Nikolajs un Andrejs Kokorins. Nākotnes varoņi. Nākamā paaudze. 1. vieta. FOTO Māris Brancis.

Sanita Rāviņa. Latvija. Turies. 3. vieta. FOTO Māris Brancis.

Vladimirs Mistrjukovs, Jurijs Mistrukovs. Stīvens Hokins ceļo pa Piena ceļu. FOTO Māris Brancis.

Zīle Ozoliņa-Šneidere. Latvija. Manas bērnības supervaronis. FOTO Māris Brancis.

Šobrīd, kad top šis raksts, 22. starptautiskais ledus skulptūru festivāls, kas Jelgavā notika no 7. līdz 9. februārim, jau pieder pagātnei. Droši vien tautieši visā pasaulē zina, ka ziema ar sniegu un ledu upēs un ezeros Latvijā šogad tikpat kā nav bijusi, īpaši ap Rīgu un Zemgalē. Neraugoties uz to, šis ziemas festivāls tomēr notika un pulcināja krietnu apmeklētāju pulku no tuvākām un tālākām vietām, pat no Lietuvas, no kurienes katru gadu brauc palīksmoties pilsētā pie Lielupes.

Lasītājiem jāzina, ka ledu festivālam saldē jau kopš iepriekšējā gada vēla rudens, kad vairākkārt destilē ūdeni, lai ledus būtu dzidrs un tīrs, pēc tam ilgstoši saldē. Zinot mūsu ziemas, festivāla rīkotāji bija izīrējuši piemērotas teltis, kas ledus veidojumus aizsargā no siltuma un lietus, kas šogad bieži mūs aplaimo. Kā par brīnumu to nedēļu, kad notika ledus skulptūru veidošana, klimats kļuva visai ziemīgs, kā nākas temperatūrai noslīdot zem 0°C.

Šogad pieteikumi dalībai šai festivālā ar tēmu Supervaroņi bija iesūtītas 111 mākslinieku skices no 18 valstīm, no tām tika izraudzītas 30 interesantākās idejas. To autori pārstāv Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Bulgāriju, Somiju, Lietuvu un Latviju. Papildus individuālajām un komandu skulptūrām, kas piedalās konkursā, tika radītas vēl īpašas foto un bāra skulptūras no ledus. Festivāla laikā vairāki tēlnieki demonstrēja skatītājiem, kā top ledus skulptūras. Arī tās vēlāk tika izstādītas. Tādējādi plašā daudzkrāsainām gaismām izgaismotā teritorija – Pasta sala un Jāņa Čakstes bulvāris otrpus Driksas, – kurā tika izstādītas ledus skulptūras, radīja svētku noskaņu. Jauko gaisotni pastiprināja kafejnīcu, improvizēto restorānu un bistro smaržas, daudzo muzikālo grupu uzstāšanās un bērnu auditorijai sagatavotās izrādes, tāpat arī krāšņā uguņošana vēlā vakara stundā.

Jāatzīstas, kad uzzināju, ka šīgada festivāla tēma ir Supervaroņi, galvā uzreiz rādījās tēli no amerikāņu kino subkultūras kā Gārfilds, Donalds Daks, Simpsoni vai kāds cits, taču patīkami, ka šajā ziņā bija jāviļas. Tiesa, bija gan arī kāda Bārbija, taču citu tēlu lokā tā izcēlās ar frivolitāti un tādēļ palika neievērota, vismaz no kritiķu un žūrijas puses.

Dažādās variācijās parādījās antīkie varoņi, ko demonstrēja, piemēram, Sergeja Asejeva (Krievija) un Artjoma Samoilova (Ukraina) skulptūra Prometejs, kas ieguva komandu skulptūru grupā 2. vietu. Šajā pašā grupa 1. vietu ieguva dvīņubrāļu no Krievijas Nikolaja un Andreja Kokorina darbs Nākotnes varoņi. Nākotnes paaudze, mēģinot prognozēt nākotni un ļaužu attieksmi pret dabu un vēsturi. Savukārt Lietuvas tēlnieku Ķēstuta un Vitauta Musteiķu humora cauraustais kalums ledū Džins pudelē ieguva 3. augstāko vērtējumu. Gribas atzīmēt arī Krievijas tēlnieku brāļu Jurija un Vladimira izteiksmīgais, filozofiski ievirzītais veidojums Stīvens Hokings ceļo pa Piena Ceļu, apliecinot, ka viņus interesē arī plašāk izprast cilvēka prāta iespējas, tāpēc šis darbs ieguva žūrijas simpātiju balvu.

Individuālās skulptūras bija īpaši dažādas – gan pilnas humora, gan nopietnas, gan domāšanā atšķirīgas. Starp tām jāizceļ latviešu tēlnieces Sanita Rāviņas formās ļoti vienkāršais, bet saturiski ietilpīgais Turies (3. vieta).

Šogad festivāls izcēlās ar to, ka tajā pie pasūtījuma skulptūrām pieredzējušo ledus tēlnieku Kārļa Īles un Maijas Puntules vadībā (īsi pirms festivāla Jelgavā viņi Kanādā guva ļoti augstas vietas ledus skulptūru konkursos) strādāja jaunie tēlnieki Kristaps Krolls, Aleksandrs Marinoha un daži citi, jaunie ar laiku būs ledus skulptūru konkursu dalībnieki.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com